What would you like to find?

Tırnak Bakımı

Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı; tırnakların daha sağlıklı ve estetik görünebilmesi, mevcut tırnak problemlerinin giderilmesi ve yenilerinin oluşmasının önlenebilmesi için uygulanan bakımdır. Tırnak bakımı ile tırnaklar bireyin günlük hayatındaki rutinine göre uygun boyda kesilir, dizaynları yapılır ve ardından tırnakların güçlenmesi için ürünler uygulanır. Mantar, batık, deformasyon gibi problem olan tırnaklarda bunlara yönelik tedaviler uygulanır. Tırnak yüzeyi temizlendikten ve parlatıldıktan sonra belirli periyotlarda tırnak bakımı yaptırmaya devam edilmelidir. Tırnağında mantar, batık ya da deformasyon olanlar uzmanlarının belirlediği periyotlarda tırnak bakımı yaptırmalıdır. Tırnaklarının daha bakımlı görünmesini isteyenler ise ayda bir profesyonel bakım yaptırmalı ve haftalık olarak da evde kendileri bu bakım uygulamalarını destekleyici işlemler yapmalıdırlar.

Tırnak Bakımı Uygulamaları Nelerdir?

Tırnak bakım işlemleri şu şekildedir:

 • Batık tırnak bakımı
 • Deforme tırnak bakımı
 • Mantarlı tırnak bakımı

Tırnak bakımı uygulamaları yapılmadan önce ellerin ve tırnakların steril olmasına önem verilir. Işıklı looplar ile kontrol sağlanır ve tırnak bakımı yapılmasına engel bir durum olmadığı takdirde uygulamaya başlanır. En çok dış etkene maruz kalan organ el olduğu için tırnak bakımının da düzenli aralıklar ile yaptırılması önemlidir. Tırnakların hijyenik şartlar altında kesimi, dizaynı, tırnak yüzeyinin temizlenmesi ve parlatılması işlemleri tırnak bakımı kapsamındadır.

Tırnak Bakımında Tırnak Kesme İşlemi Nasıl Yapılır?

Tırnak kesme, tırnak bakımı uygulamasının ilk aşamasıdır. Genetik yapı kaynaklı yumuşak ya da sert tırnaklara sahip olunabilir. Ancak tırnak çatlamalarının önüne geçebilmek için tırnağın kesim esnasında yumuşak olması tercih edilir. Bu nedenle tırnak yüzeyinin nemlendirilmesi, kremlenmesi ve ardından ılık suda 10 dakika bekletilmesi gereklidir.

Tırnak dip etleri yumuşadıktan sonra oval olacak şekilde tırnaklar kesilir. Tırnaklara çoğunlukla oval şekli verilmesinin tercih edilme nedeni, günlük hayatta kıyafetlere takılmasının önüne geçmektir. Tırnaklar çok dipten ya da uçtan kesilmez. Tırnak kesimi esnasında ideal uzunlukta kesim yapılırsa bireyin canı yanmaz.

Batık Tırnak Bakımı Nedir?

Batık tırnak bakımı, batık tırnak probleminin önüne geçebilmek için uygulanan bir bakımdır. Çoğunlukla yanlış ayakkabı seçen bireylerde oluşur. Ayağı çarpmak, ayakta aşırı terleme olması, tırnakların yanlış kesilmesi, sıkı çoraplar tercih edilmesi ve aşırı kilo artışı gibi durumlarda batık tırnak sorunu ile karşılaşılabilir. Kadınlarda ise hamilelik döneminde ayakların şişmesi ile beraber batık tırnak sorunu meydana gelebilir.

Bakım uygulamasına başlamadan önce hijyenik bir ortam oluşturulması gereklidir. Lokal anestezi altında yapılan bir uygulamadır. Herhangi bir acı hissi oluşmaz. Batığın kök bölümü özel bir alet ile törpülendiği için sonrasında tekrar aynı problem yaşanmaz. Tırnağın uzama süreci desteklenecek şekilde uygulama yapıldığı için batık tırnaklardan daha hızlı ve kesin şekilde kurtulmak mümkündür. Batık tırnak bakımı gördükten sonra ilerleyen zamanlarda ayağa darbe almamaya özen gösterilmesi gereklidir.

Deforme Tırnak Bakımı Nasıl Uygulanır?

Deforme tırnak bakımı için öncelikle tırnak inceltilir. Tırnak yatağı kontrol edildikten sonra uzman tarafından doğru tedavi uygulaması yapılır. Tırnak yatağının düzeltilmesi için jel sistemi uygulanır. Tırnakta kalınlaşma olmadan veya rahatsız edici bir görüntü meydana gelmeden bakım uygulaması ile tırnak yatağı düzeltilir. Özellikle tırnağında mantar bulunan ve deforme tırnaklara sahip olan bireylerde tırnaktaki mantar sıvı emilimini engellediği için jel sistemiyle sonuç almak daha kısa sürede mümkün olur.
Tırnakların deforme olma problemi ile çoğunlukla çok fazla yürümek ve ayakta kalmak, aşırı stres yaşamak gibi durumlardan kaynaklanır. Tırnaklardaki kalınlaşmalar, yamulmalar ve tırnak yatağındaki bozulmalar deformasyondur. Deforme tırnak bakımı ile acısız şekilde deformasyonların düzeltilebilmesi mümkündür.

Mantarlı Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Mantarlı tırnak bakımı için özel törpüler kullanılır. Bu törpüler ile öncelikle tırnaktaki mevcut mantar oluşumları temizlenir. Ardından tırnak bakım uygulamasına hazır hale gelmiş olur. Krem, eritici bant ve tırnak cilası ile mantarlı tırnağa bakım yapılabilir. Ancak herhangi bir uygulama ile mantarlı tırnak düzeltilememişse, lazer uygulamasına başvurulabilir. Tırnak mantardan tamamen kurtulana kadar uygulanan bir bakımdır.

Tırnaklarda mantar problemi çoğunlukla ayak baş parmağının tırnağında görülür. Diyabet, aşırı ayak terlemesi, tırnağa alınan darbeler, kan dolaşımının bozulması, yaşlılık, yetersiz gıda alımı, kemoterapi gibi bağışıklığı azaltan durumlarda mantarlı tırnak oluşumu gözlenir. Tırnak mantarının yenilenmemesi için düzenli olarak mantarlı tırnak bakımı yaptırmak ve mantardan kökten kurtulmak gereklidir.

Tırnak Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tırnak bakımında önemli noktalar şöyledir:
 • Tırnakların çok fazla törpülenmesi, hasar almalarına ve kırılmalarına yol açar. Bu sebeple yumuşamış olan tırnaklar nazikçe törpülenmeli ve tırnakların zarar görmelerinin önüne geçilmelidir.
 • Tırnak bakımı uygulamasından önce de sonra da tırnakların düzenli olarak temizliğinin sağlanmasına önem verilmelidir. Gün içerisinde belirli aralıklarda eller yıkanmalıdır. Tırnakları uzun olanların ise tırnaklarının iç kısımlarını suda bekleterek temizlemeleri gereklidir. Tırnak hastalıklarının büyük çoğunluğu hijyen eksikliğinden dolayıdır. Tırnak hijyenini sağlamanın yanı sıra tırnak bakımı yaptırılacak olan yerlerin de hijyeninden emin olunmalıdır.
 • Tırnak bakımının etkilerini daha uzun süre koruyabilmek için tırnakların hava alması sağlanmalıdır. Bu sebeple oje sürüldüğünde 2-3 günde bir oje çıkartılmalı ve tırnaklar hava aldıktan sonra yeniden sürülmelidir. Ayrıca oje çıkartıldıktan sonra el kremi ve nemlendirici gibi ürünler kullanılmalıdır. Ayrıca ojelerin tırnakta iz bırakması istenmiyorsa, ojelerin altına baz kat uygulaması yapılmalıdır.
 • Tırnakların daha bakımlı görünmesi için medikal bakıma ek olarak manikürün de yapılması gereklidir. Tırnak çevresinde oluşan katikuller kesilmelidir.
 • Tırnakların çabuk kırılması ya da benzer problemleri sık sık yaşamamak için tırnak bakımı yaptırmaya ek olarak kalsiyum takviyesi almaya da özen gösterilmelidir. Bol su tüketimi yapılmalıdır.
 • Tırnak güçlendirici serumlar ve kremler ile tırnakların daha sağlıklı görünmeleri sağlanmalıdır.
 • Alkol bazlı losyonlar tercih edilmemelidir.
 • Güneş ve temizlik malzemeleri tırnak için zararlı olduğundan güneşe çıkarken krem sürülmesi ve temizlik malzemelerine dokunulacağı zaman da eldiven takılması gereklidir.
 • Uzman tarafından yapılan tırnak bakımı evde yapılan bakımlar ile de desteklenmelidir. Evde tırnak bakımı yaparken ilk etapta parmaklara masaj yapılmalı ve tırnak etleri yumuşatıldıktan sonra tırnak kesilmelidir. Ardından törpüyle düzeltme işlemi yapılmalı ve tırnak etleri itilmeli ya da fazlalıklar alınmalıdır.
 • Ayda bir profesyonel tırnak bakımı yaptırılmalıdır. Tırnakta mantar ya da batık gibi problemler olmasa dahi tırnakların daha sağlıklı ve güçlü olabilmeleri için hem el hem de ayak tırnakları için bakım uygulamaları aksatılmamalıdır.

Medikal Tırnak Bakımı ve Manikürün Farkı Nedir?

Medikal el bakımı ve manikür ayrımı yapmak gerekir ise; medikal bakımda manikürdeki gibi tırnak ve tırnak etlerinin kesilmesi işlemi yapılmaz. Ayrıca keskin aletler de kullanılmaz. Medikal bakımda amaç batık tırnak batması gibi steril olmayan koşullardan kaynaklanan problemlerin önüne geçebilmektir. Dolayısı ile medikal tırnak bakımı sonrasında herhangi bir enfeksiyon riski ortaya çıkmaz.
Manikür gibi kesici aletler ile yapılan bakım uygulamalarında diyabet hastalarında his kaybı meydana gelebilir. Sağlıklı bir dolaşım sistemine sahip olan bireylere göre acıyı daha zor hissedebilirler. Bu nedenle çoğunlukla sivri aletler yerine özel cihazlar ile tırnak bakımı yapılması tercih edilir. Medikal tırnak bakımı da kesici alet kullanılmaması yönü ile diyabet hastaları için avantajlı bir bakım türüdür.

Diğer Uygulamalar

İçeriği Paylaş