What would you like to find?

Soğuk Lipoliz

Soğuk lipoliz, cryo lipoliz olarak da isimlendirilir. Soğuk lipoliz ile fazla yağ dokusu dondurulur ve soğuğun etkisi ile yağ dokusunun parçalanması sağlanır. Parçalanmış olan yağ dokusu vücuttan doğal yollar ile atılır ve bölgesel olarak hem incelme hem de sıkılaşma sağlanmış olur. FDA onaylı ve etkisi ispatlanmış olan bir uygulamadır. Herhangi bir riski yoktur. Dondurma işlemi yapılırken kullanılan özel pedler ile bireyin cildi korunur. Vakumlu cihazlarla ise çevre dokuya zarar vermeden yağ hücrelerinin dondurulması sağlanır. Her yaştan bireylere yoğun ve kalıcı lokal yağ depolanmalarının azaltılması için uygulanır.

Soğuk Lipoliz Uygulaması Nedir?

Soğuk lipoliz işlemi, lokal fazlalıkların hedef alındığı ve bölgesel yağlara yapılan bir uygulamadır. Yağ dokusunu dondurucu bir soğuğa maruz bırakarak dondurur. -8 ve hatta -11’e kadar dondurma işlemi yapılabilir. Soğuğa maruz kalan yağ hücresinin bütünlüğünün bozulması ile beraber parçalanma meydana gelir. Bölgesel incelme için soğuk lipoliz uygulaması yapılırken kas ve sinir gibi çevre dokular herhangi bir hasar almaz. Soğuk lipoliz için üst yaş limiti yoktur. Ameliyat gerekmediği ve günlük hayata anında dönülebildiği için özellikle yüksek iş temposuna sahip olan bireyler tarafından tercih edilen bir işlemdir.

Soğuk Lipoliz Hangi Bölgelere Yapılır?

Soğuk lipoliz uygulama bölgeleri, yağ dokusunun yoğun olduğu bölgelerdir. Bu bölgeler aşağıda verilmiştir:

 • Karın
 • Sezaryen doğum sonrasında oluşan alt karın
 • Bel
 • Sırt
 • Sutyen altı katları
 • Gıdı
 • Kol
 • Diz
 • Kalça
 • Basen

Soğuk Lipoliz İşlemi Kimlere Uygulanamaz?

Soğuk lipoliz yapılamayacak olanlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Bozulmuş karaciğer fonksiyonu bulunanlara yapılabilecek bir uygulama değildir.
 • Raynaud sendromu olanlara soğuk lipoliz yapılmaz.
 • Ürtiker hastaları soğuk lipoliz tedavisi göremez.
 • Kriyoglobülinemi hastalarına soğuk lipoliz uygulanmaz.
 • Kan protein düzeyi düşük olanlar soğuk lipoliz işlemi için uygun değillerdir.
 • Paroksismal soğuk hemoglobinurisi hastalarına soğuk lipoliz işlemi uygulanmaz.
 • Ciddi donma öyküsü olan hastalarda soğuk lipoliz tercih edilmez.
 • Ciddi diyabet hastaları için önerilen bir uygulama değildir.
 • 18 yaşın altındaki bireylere soğuk lipoliz uygulaması yapılmaz.
 • Hamilelik ve emzirme dönemindeki bireylere soğuk lipoliz uygulanmaz.
 • Bölgesel yağlanma problemi yaşayan bireyin eğer işlem yapılacak olan bölgesinde tahriş ya da cilt hastalığı varsa, soğuk lipoliz uygulanmaz.

Yaygın yağlanma problemi olan ya da obez tanısı bulunan bireylerde soğuk lipoliz ile tatmin edici bir sonuç alınması mümkün olmadığı için uygulama tavsiye edilmez.

Soğuk Lipoliz İşlemi Nasıl Yapılır?

Soğuk lipoliz uygulaması öncesinde uzman tarafından işlem yapılacak bölge belirlenir ve bu bölgeye cihazın soğutma etkisinin korunabilmesi için jel pedler konulur. Vakumlu bir kapsülün içine çekilmesi ile beraber -11 dereceye kadar soğutma işlemi yapılır. Vakumlama işlemi 2 başlık ile yapılır. Deri altında bulunan yağ hücrelerinin eliminasyon noktasına kadar dondurulması gerçekleşir. Ani sıcaklık kaybına bağlı olarak sadece bölgesel incelme değil aynı zamanda sıkılaşma da görülür. Soğuğun etkisi ile yağ hücrelerinin parçalanması uygulamanın yapıldığı bölgeye göre farklı sürelerde tamamlanır. Kullanılan başlığa ve uygulama bölgesine göre ortalama 35-60 dakikalık bir işlemdir. Bu sürenin ilk 5-10 dakikasında uygulama bölgesinde soğuk kaynaklı sızı hissi olması normaldir. Ancak cilt soğuğa alıştıkça bu sızı hissi de ortadan kalkar.

Soğuk Lipoliz Uygulaması Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Soğuk lipoliz sonrası yapılması gerekenler tedavinin uzun yıllar boyunca kalıcı etki göstermesi için dikkat edilmesi gerekenlerdir. Soğuk lipoliz ile bölgesel olarak incelmek mümkündür ve kilo vermek ile bölgesel zayıflama farklı kavramlardır. Bu nedenle bireyin soğuk lipoliz sonrasında bedenini desteklemek için yapabilecekleri şöyledir:

 • Düzenli olarak spor yaparak ter atması tavsiye edilir.
 • Gün içerisinde bol su tüketerek lenf sistemini desteklemesi önerilir.
 • Belirli periyotlarda detoks yapılarak böbreklerin ve karaciğerin daha rahat olması sağlanabilir.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek, kötü yağlardan uzak durmak tavsiye edilir.

Soğuk lipoliz uygulaması sonrasında ciltte kırmızı ya da çürüğe dönük alanlar gözlenebilir. Ayrıca bu alanlarda hissizlik de meydana gelebilir. Her hastada görülmeyen bu yan etkiler kalıcı olmadıkları için endişe edilmesini gerektiren bir durum yoktur. Soğuk lipoliz uygulamasından sonra 1-8 hafta içerisinde ciltteki kızarıklıkların geçtiği görülür.

Soğuk Lipoliz Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Soğuk lipoliz seans sayısı, bölgesel fazlalığı olan birçok birey için birdir. Tek seansta yüksek oranda istenen sonucun alınabilmesi mümkündür. Ancak bireyin fazla olan yağ miktarına göre bu süre 3 seansa kadar da çıkabilir. Seanslar arasında ne kadar süre olacağı uygulamayı yapan uzmana ve uygulama sonrası yapılan muayeneye göre değişiklik gösterir. Fakat parçalanmış olan yağ dokuları vücuttan atıldıktan sonra aynı bölge için tekrar seansa gidilebilir. Bu da ortalama ilk seanstan 2 ay sonraya denk gelir.

Soğuk Lipoliz Uygulamasından Sonra Etkileri Ne Zaman Görülür?

Soğuk lipolizin etkileri, işlemden iki hafta sonra gözle görülecek derecede olur. Soğuk lipoliz seansında parçalanmış olan yağ hücreleri, birkaç gün içerisinde metabolize olarak doğal yöntemlerle vücuttan atılmaya başlar. Bütünlüğü bozulmuş olan hücrelerin tamamının atılabilmesi için işlemin üzerinden ortalama 2-3 ay geçmesi gereklidir. Yapılan araştırmalar sonucunda soğuk lipoliz uygulamasında tek seansta yağ hücrelerinin ortalama %20-40 kadarının yok edilebildiğini gösterir. Bu süreçte birey eğer kilosuna dikkat ederse tedavinin daha etkili olduğu görür ve aynı zamanda bu etkiler de kalıcı olur.

Soğuk Lipoliz Uygulamasının Etkileri Kalıcı Mıdır?

Soğuk lipolizin kalıcılığı değerlendirildiğinde; neredeyse kalıcı denebilecek bir uygulamadır. Soğuk lipoliz seanslarında bölgesel yerleşik yağlar üzerinde çalışılır ve bu sayede uygulama ile yerleşik yağların vücuttan atılması sağlanır. Dolayısı ile birey kolay kolay eski haline dönmez. Aynı bölgede tekrar yağlanma olma ihtimali çok daha zorlaşır. Ancak kötü beslenmesi, kilo alması, hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemesi gibi durumlarda yeniden bölgesel yağlanma sorunu görülebilir.

Soğuk Lipolizin Diğer Yöntemlerden Farkı Nedir?

Soğuk lipolizin diğer uygulamalardan farkı; anlık hücre ölümü değil de programlı hücre ölümünün gerçekleşmesidir. Programlı hücre ölümünün anlamı; vücut için gereksiz olduğu düşünülen yağ hücrelerinin sıra ile yok olmasıdır ve apopitoz olarak da isimlendirilir. Isıtma, enjeksiyon ve fiziksel travma gibi yöntemlere göre daha güvenilirdir. Bu yöntemler ile kıyaslandığında çevre dokular hasar almadan uygulanabilir. Ayrıca soğuk lipoliz diğer yağ çıkarma tedavileri ile kıyaslandığında; riski daha az olan bir uygulamadır.

Soğuk Lipoliz Uygulaması Neden Tercih Edilmelidir?

Soğuk lipolizin avantajları şu şekildedir:

 • Bölgesel yağ alma operasyonlarında yağın alındığı bölgede doku boşluğu meydana gelir ve buna bağlı olarak da sarkma görülür. Ancak soğuk lipolizde yağ hücreleri parçalanırken aynı zamanda derinin sıkılaşması da sağlandığı için sarkma olmaz.
 • Neşter, kesi ya da ameliyat olmadan yapılan bir uygulamadır.
  Soğuk lipoliz esnasında anestezi uygulanması gerekmez.
 • İyileşme süreci olmadığı için birey günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir.
 • Ağrı, kanama ya da yara olmadan gerçekleştirilen bir uygulamadır.
 • Birçok hastada sadece tek seansta istenen sonucun alınmasını sağlayan bir uygulamadır.
 • Soğuk lipolizden olumlu sonuç alınması için bireyin diyetinde bir değişiklik yapması gerekmez.
 • Soğuk lipoliz uygulamasının güvenilir bir tedavi olduğu FDA tarafından da onaylıdır.
Diğer Zayıflama Uygulamaları
Yazışmaya Başla...
1
Aklınıza takılan sorunuz mu var?
Merhaba hoşgeldiniz! Size yardımcı olmak isteriz!