What would you like to find?

Protez Tırnak

Protez tırnak; geç uzayan ya da şekil verilemeyen tırnaklar için kullanılacak koruyucu madde içeren hazır tırnaklardır. Protez tırnak ile hızlı kırılan tırnaklara, tırnak yeme alışkanlıklarına çözüm bulunabilir. Tırnakların devamlı bakımlı gözükmesi sağlanabilir. Kırılgan ve güçsüz tırnaklardan protez tırnaklar ile kurtulabilmek mümkündür. Tırnakların deforme olmasını, devamlı yenilenmesi gereken oje problemini, bakımlı görünmelerini sağlamayı protez tırnaklar ile gerçekleştirmek mümkündür.

Jel ya da akrilik malzemeler ile yapılan protez tırnaklar ortalama 21 gün boyunca daima parlak görünürler. 3-4 haftalık periyotlarda protez tırnakların bakımları düzenli yapıldığı sürece tırnaklar uzun süre kullanılabilir. Doğal tırnaklara zarar vermeden istendiği gibi şık ve bakımlı gösterilebilecek protez tırnaklar uzmanlar yardımı ile takılmalıdır.

Protez Tırnak Yaptırmak İçin Kimler Uygundur?

Protez tırnak yaptırabilecek olanlar aşağıdaki gibidir:

 • Kırılgan tırnakları bulunan kadınlar protez tırnak yaptırmalıdır.
 • Tırnak uzatmak isteyen ancak bunun için zaman bulamayanlar protez tırnak yaptırmalıdırlar.
 • Müzik ve dikiş gibi tırnakların yoğun olarak kullanılacağı işlerde çalışacak olanlar protez tırnak yaptırabilirler.
 • Tırnak yeme alışkanlığı bulunan ancak kendisini bu konuda durduramayan bireyler için protez tırnaklar çözümdür.

Tırnak ve tırnak eti sağlığı problemi olanlar, protez tırnak yaptıramazlar. Tırnağında mantar ve egzama gibi sorunlar olanlara protez tırnak işlemi önerilmez. Tırnaklarında ya da ellerinde bulunan mantar gibi bulaşıcı rahatsızlıkları tedavi ettirdikten sonra protez tırnak yaptırmalarında herhangi bir sakınca yoktur.

Protez Tırnak Çeşitleri Nelerdir?

Protez tırnak türleri aşağıda verilmiştir:

 • Jel tırnak: Dayanıklı ve tercih edilen protez tırnak çeşitlerinden biridir. Özellikle akrilik sıvısına alerjisi olan insanların tercih ettiği protez tırnak çeşididir. Tırnağa üç adımda jel bir sıvı sürülerek yapılır. İlk etapta tırnağı sabitlemek için jel sıvı sürülürken ardından tırnağın şekil alması için daha kıvamlı bir jel sıvı sürülür. Üçüncü sürülen jel sıvı ile tırnağa son bir rötuş yapılmış olur. Son aşamada tırnağın görüntüsü ışıl ışıl olur. Jel tırnaklar özel UV ışınları içeren cihazlar ile kurutulan protez tırnaklardır.
 • Akrilik tırnak: Özel bir toz ve sıvı kullanılarak yapılan protez tırnaktır. Tırnak ucuna plastik tırnak yerleştirilmesi ve ardından tırnağın kalan kısmının doldurulması ile yapılan akrilik tırnak, çok doğal bir görünüme sahip değildir. Uzak doğulu uzmanlar tarafından tercih edilen yöntemin çok hafif rahatsız edici bir kokusu vardır. Hava ile teması sonucu akrilik tırnaklar kurur.
 • Dippig tırnak: Akrilik tırnak uygulaması ile aynı aşamalardan geçirilerek yapılan protez tırnaktır. Ancak hem görünüşü daha mattır hem de kokusuzdur.

Protez Tırnak Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Protez tırnak yapmak için el ya da tırnak kriteri yoktur. Ancak protez tırnak yapılırken aynı zamanda doğal tırnağın nefes almasını sağlamak da oldukça önemlidir. Protez tırnağın uzunluğunun ve şeklinin doğal tırnak yapısı ile uyumlu olmasına, doğal ve temiz bir görünüm elde edilmesine dikkat edilmelidir. Bütün el ve tırnak cinslerine uygulanabilen protez tırnağın aşamaları şu şekildedir:

 • Tırnaklar ile aynı yapıda takma bir tırnak yerleştirilir. Bu tırnak sadece iç kısmını kaplayacak şekilde uca doğru yerleştirilir ve bütünü ile yapıştırılmaz.
 • Takılan tırnak bireyin kendi tırnağı ile aynı seviyeye gelene kadar törpülenir.
 • Tırnak yüzey seviyeleri eşitlendikten sonra en fazla tercih edilen protez tırnak uygulamalarından biri olan akrilik tırnak yüzeyine uygulanmalıdır.
 • Akrilik uygulandıktan sonra tırnak yüzeyi pürüzlü bir hale dönüşür.
 • Tırnak yüzeyinin daha parlak hale getirilmesi için tekrar törpüleme işlemi yapılır.
 • Tırnaklar canlı bir görünüme ulaştıktan sonra eğer istenirse oje sürerek protez tırnak uygulaması tamamlanır. Ortalama 1.5 saat içerisinde protez tırnak yapımı tamamlanır.

Protez Tırnak Kullanımı Kolay Mıdır?

Protez tırnak kullanımı, tamamen doğal bir tırnak görünümü ve hissi oluşturduğu için oldukça kolaydır. Protez tırnak çeşitleri fazlalık hissi oluşturmazlar. Kimyasal maddelere temas etmemesine dikkat edildiği sürece doğal tırnaklar gibi kullanılabilmeleri mümkündür. Uzunluğu ya da şekli isteğe bağlı olarak ayarlanabildiği gibi aynı zamanda doğal tırnakta olduğu gibi oje de sürülebilir. Protez tırnaklara sürülen ojeler doğal tırnaklardaki ojelere göre daha kalıcıdır.

Protez Tırnak Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Protez tırnak kullanım süresi maksimum 3-4 haftadır. Düzenli bakımı yapılan, hijyen kurallarına dikkat edilerek kullanılan protez tırnakların kullanım süresi 4 haftaya kadar çıkartılabilir. Estetik odluğu kadar uzun süre kullanılabiliyor olması ile de protez tırnaklar tercih edilir. Protez tırnak yapısına zarar vermemek ve protez tırnağı daha uzun süre kullanabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hijyen kuralları vardır:

 • Protez tırnak istenen renk ve türdeki oje ile beraber kullanılabilir. Asetonsuz oje çıkarıcılar ile oje çıkartılmalıdır. Kimyasal içeren oje çıkarıcılar kullanıldığında ise protez tırnak yapısı zarar görebilir.
 • Kimyasal içeren temizlik maddeleri ile protez tırnaklar doğrudan temas ettirilir ise, protez tırnakta bozulmalar olabilir. Bu nedenle kimyasal temizlik malzemeleri eldivensiz kullanılmamalıdır.
 • Protez tırnaklar çıkartılmak istendiğinde eğer yanlış ürünler ve yöntemler kullanılır ise hem protez tırnaklar hem de doğal tırnaklar zarar görebilir. Bu nedenle sadece bir uzman tarafından protez tırnakların çıkartılması gereklidir.

Protez Tırnak Doğal Tırnağın Zarar Görmesine Neden Olur Mu?

Protez tırnağın doğal tırnağa hasar vermemesi için hazırlık ve çıkartma aşamalarında doğru yöntemlerin izleniyor olması gereklidir. Hazırlık aşamasında doğal tırnağın yağdan arındırılması sağlanmalıdır. Ancak eğer bu aşamada törpüleme işlemi aşırı şekilde yapılırsa, doğal tırnağın zarar görmesi olasıdır.

Protez tırnak çıkarma işlemi yapılırken de doğal tırnağa elektronik törpüyle fazla törpüleme yapılması halinde yine doğal tırnağın zarar görme durumu oluşabilir. Protez tırnak işleminin doğal tırnağa zarar vermemesi için uygulamayı yapan kişinin uzman ve deneyimli olması gereklidir. Hazırlık ve çıkarma işlemlerinde törpülemeyi doğru derecede yapmalıdır. Bu şekilde protez tırnak zarar görmeden takılabilir ve çıkartılabilir.

Protez Tırnak Çıkartma Aşamaları Nelerdir?

Protez tırnak çıkartmak istendiğinde bir uzmandan yardım alınmalıdır. Protez tırnak yapımında kullanılan malzemeler gibi protez tırnağı çıkartırken de gerekli malzemeleri doğru teknikler ile ancak uzmanlar uygulayabilir. Protez tırnakların çıkartılması için özel sıvılar vardır.

 1. Kesme işlemi ile tırnağın boyutu küçültüldükten sonra tırnakların bu özel sıvılara temas etmesi ve sarılarak bekletilmesi gereklidir.
 2. Tırnaklar yumuşadıktan sonra protez tırnaktaki jel temizlenebilir.
 3. Takma tırnak çıkartıldıktan sonra tırnak yüzeyinde incelme görülür.
 4. Bu incelme zaman içerisinde düzeleceği için kalıcı değildir.

Tırnaklar soyulmadan, tırnak sahibi kendisini yıpratmadan protez tırnaklar çıkartılabilir ya da protez yenilenebilir. Protez tırnak çıkartma işlemi ortalama 40-45 dakika sürer.

Protez Tırnak Bakımı Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Protez tırnak bakım sıklığı 3 hafta ile 1 ay aralığında olmalıdır. Protez tırnak bakımı düzenli olarak yapıldığı sürece ömür boyu protez tırnak kullanmaya devam etmek mümkündür. Gerekli tırnak bakımları yaptırıldıktan sonra tırnağa herhangi bir zarar vermeden, sağlıklı şekilde protez tırnak kullanımına devam edilebilir. Protez tırnaklar, doğal tırnaklar ile aynı inceliktedirler. Ancak doğal tırnaklar ile kıyaslandıklarında 80 kat daha güçlüdürler. Bu nedenle düzenli protez tırnak bakımı ile doğal tırnağın güçsüzlüğünün yarattığı kırılma gibi problemler protez tırnak ile yaşanmaz.

Diğer Uygulamalar
Yazışmaya Başla...
1
Aklınıza takılan sorunuz mu var?
Merhaba hoşgeldiniz! Size yardımcı olmak isteriz!