What would you like to find?

Microblading

Microblading

Microblading; deri altına iğneler yardımı ile doğal mineral ve bitkisel pigmentlerden oluşan boyanın uygulandığı bir işlemdir ve bu işlemin kökeni oldukça eski zamanlara dayanır. Japon dövme uzmanlarının kaş kılına yakın ince ve kusursuzlukta bir çizgi çizme arayışları sonucunda microblading işlemi bulunmuştur.

İnce ve kusursuz çizgi çizmek için microblading iğnesi, iğneyi sıkıca tutmak için microblading kalemi ve kaşlara doğal bir renk verebilmek için microblading boyası kullanılarak uygulama yapılır. Seyrek, kalın ya da ince kaşları istenen şekle sokabilmek ve yüz ile daha uyumlu hale getirebilmek için yapılan bir uygulamadır. Yarı kalıcı etkisi olan microblading uygulaması 2 seansta tamamlanır.

Microblading Uygulaması Nedir?

Microblading işlemi; mimikleri bozmadan, ifadeyi sertleştirmeden kaşta doğallık ve kalıcılık sağlamak için uygulanan bir tekniktir. İşlem sonrasında yüzdeki ifade ve mimikler ortaya çıkar. Aynı zamanda daha genç ve dinamik bir görüntü sağlanır. Kaşlara yapılan dövmede kaşın içi tamamen boyanırken microblading işleminde kaş bölgesine tek tek kıl yönünde kıl varmış gibi çizgiler çizilir ve bu şekilde gerçek bir kaş görünümü elde edilir.

Seyrek ya da dökülen kaşların daha dolgun bir görünüme ulaşması için uygulanan bir yöntemdir. Kaşların doğal görüntüsünün bozulmaması için microblading işleminde ten ve saç rengi ile uyumlu bir renk tercih edilir. 1-3 yıl arasında kalıcılığı bulunan bir işlemdir. Kuru ciltlerde kalıcılık fazla olurken yağlı ciltlerde işlem çok daha kısa ömürlü olur. Görüntünün daha doğal olabilmesi için uygulamaya başlamadan önce ön şekillendirme yapılması gereklidir.

Microblading Neden Yapılır?

Microblading uygulamasının tercih edilme sebepleri aşağıda verilmiştir:

 • Hiç kaşı olmayan bireylerin tel tel ve estetik bir kaş görüntüsüne sahip olmak için tercih ettikleri uygulamadır.
 • Düşük kaşlara sahip olanların kaşlarının uç kısımlarını kaldırabilmeleri ve yüzlerindeki hüzünlü ifadeyi silebilmeleri için tercih edilir. Düşük kaşlı bireylere microblading uygulandıktan sonra yüzlerinin daha canlı durduğu fark edilir.
 • Kaşlarında eksik bölgeleri olanlar, microblading uygulaması ile kaşlarının daha doğal görünüme kavuşmasını sağlayabilirler.
 • Kaşlarında şekil bozukluğu olan, kaşları dökülen, kalıcı lekesi ya da yara izi bulunan, kaşlarını çok ince bulan veya kaşlarının şeklini beğenmeyen bireyler daha estetik bir görüntü sağlamak için microblading işlemini tercih ederler.

Microblading Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Microblading öncesi bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Microblading işlemi yaptırmadan önce yarı kalıcı far ya da kalem ile kaşların renginin açılması için uygulama yapılmaması gereklidir.
 • Microblading uygulamasından önceki 72 saat içerisinde cildin hassas olmasına neden olabilecek herhangi bir krem ya da uygulama yapılmamalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananların işlemden 72 saat önce ilaçlarını bırakmaları gereklidir.

Microblading İşlemi İçin Kimler Uygun Değildir?

Microblading uygulanamayacak olanlar şöyledir:

 • Hamileler
 • Emziren kadınlar
 • Kanama ve pıhtılaşma sorunu olanlar
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar
 • Psikolojik rahatsızlığı bulunanlar
 • Uygulama yapılacak olan bölgede enfeksiyon olanlar
 • Radyoterapi ve kemoterapi seansından önce ya da sonra
 • Et benlerinin olduğu bölgeye
 • Albinolara
 • Kılcal damar yumaklarının üzerine

Diyabet rahatsızlığı bulunanlara microblading işlemi doktor kontrolünde yapılır.

Microblading İşlemi Nasıl Yapılır?

 1. Microblading uygulaması öncesinde uzmanlar tarafından detaylı bilgi verilir.
 2. Yüz analizine göre altın oran değerlendirmesi yapılarak işlem bölgesine ön çizim yapılır.
 3. Bireyin ortaya çıkacak olan sonuçtan memnun kalabilmesi için yüzüne uygun kaş şekli tespit edilir ve microblading uygulamasının en uzun ve önemli aşaması bu aşamadır.
 4. Kaş şekillendirme yapıldıktan sonra microblading işlemi yapılacak olan bölgeye lokal anestezik krem uygulanır.
 5. Bu sayede birey işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.
 6. Bireyin kıl rengine göre renk tercih edilerek microblading çalışması gerçekleştirilir.
 7. Tercih edilen pigment boya minik çizgiler halinde kaşa uygulanır.
 8. Kişiye özel, steril bir iğne ile işlem yapılır.
 9. Kalıcı makyaj tekniğinde kullanılan iğnelerden 3 kat daha ince iğneler ile microblading yapılır.

İşlem esnasında hijyen oldukça önemli olduğundan kullanılacak olan bütün aparatların tek kullanımlık olması gereklidir. Uygulama yapıldıktan sonra bir süre beklenir ve ardından ıslak bir pamuk yardımı ile işlem bölgesi temizlenerek yapılan uygulamanın ortaya çıkması sağlanır. Uygulama maksimum 2 saat sürer.

Microblading işleminde kalıcılığı devamlı olan uygulamalar doğal bir görüntü ortaya koymaz. Bu nedenle yarı kalıcı makyaj uygulaması ile daha doğal ve tatmin edici bir sonuç ortaya konur. Microblading işleminde başarılı sonuç elde edilebilmesi için kaliteli boya, steril malzeme kullanılmalıdır. Yüz için özel olarak üretilmiş boyalar kullanıldığı için bireyde alerjik herhangi bir durum gözlenmez. Aynı zamanda doğru tekniklerin uygulanabilmesi için uzman bilgisi gereklidir.

Microblading İşleminde Kaşlar İçin Doğru Renk Nasıl Seçilir?

Microblading uygulamasında kaş rengi belirlenmesi esnasında kaşın doğal bir görüntü sergilemesine önem verilir. Uzman tarafından cilt ve saç rengine göre doğal duracak olan bir renk tercih edilir. Cilde uygun olmayan koyu ya da açık bir renk tercih edilmesi, bireyin olduğundan daha yaşlı ve yorgun gözükmesine neden olur.

Bu nedenle microblading işleminin bireyin memnun kalacağı şekilde sonuçlanması için hem uzman ve kaş sahibinin ortak paydada buluşabilmesi hem de uzmanın yeterli deneyime sahip olması gereklidir. Microblading işlemi yaptıracak olanlar günlük olarak yaptıkları kaş makyajının fotoğrafını getirerek doğru rengin daha kolay seçilmesini sağlayabilirler.

Microblading İşleminde Süreç Nasıl İşler?

Microblading uygulamasının süreci şu şekilde işler:

 • İlk seanstan bir hafta sonra kaşların normal renginden daha koyu gözükmeye başladığı fark edilir. Doğal işleyen bir süreç olduğu için endişe edilmemelidir.
 • İkinci hafta ile beraber kaşlarda yer yer silinmelerin olduğu görülebilir.
 • İlk seansın üzerinden üç hafta geçtikten sonra renk yüzeye çıkmaya başlar.
 • Dördüncü hafta ikinci seans yapılmalıdır. Bu seans rötuş seansıdır. İkinci seanstan sonra microblading uygulaması tamamen finalize olur.

Microblading işleminden sonra kaşta kötü bir görüntü meydana gelmez. İyileşme süresi ise ortalama 25-30 gün olur. İyileşme süresi her bireyde farklılık gösterir ve uygulama sonrasında oluşmuş olan epitel kabuğun ortalama 10 gün yeterlidir. Pigmentin cilt içerisine yerleşmesi ise zaman gerektirir. Derinin iyileşmesiyle beraber kaşın rengi de zaman içerisinde oturur. Kaşın tonunun tam olarak belli olması için işlemden sonra ortalama 1 ay geçmesi gereklidir.

Microblading Sonrası Uygulanması Gereken Bakımlar Nelerdir?

Microblading sonrası yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

 • Kabuklanma olmaması için bölgenin düzenli temizlenmesi ve nemlendirilmesi gereklidir.
 • İşlemden sonra microblading yapılan bölgeye su değdirilmemesi ya da banyo yapılmaması gibi yasaklar olmaz. Bireyin günlük rutin hayatına devam edebilmesi mümkündür ve kötü bir görüntü de oluşmadığı için sosyal hayatına devam etmekte zorluk çekmez.
 • Yaz aylarında güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkılmamalıdır. Güneş koruyucu kullanıldığı sürece denize girilmesinde de bir sakınca yoktur. Ancak güneşlenmek, yüzmek gibi terlemesine neden olabilecek işleri işlemden sonraki 10 gün boyunca yapması tavsiye edilmez.
 • Microblading işleminden sonraki 10 gün süresince makyaj ve cilt bakım ürünlerinin işlem yapılan bölgeye uygulanmaması gereklidir.
 • Microblading uygulamasından sonra eğer beğenilmeyen ya da seyrek kaldığı düşünülen bir bölge varsa, 1 ay sonraki düzeltme seansında bu bölgeye işlem uygulanır.
Diğer Uygulamalar

İçeriği Paylaşın