What would you like to find?

Lenf Drenaj

Lenf drenaj; vücudun bağışıklık, savunma ve lenf sıvısının işlevlerini yerine getirmesini sağlayan sistemdir. Lenf drenaj masajı ile lenfatik ve venöz dolaşımın hızlandırılması sağlanır. Ayak parmak uçlarından bel bölgesine ve hatta boyuna kadar lenf drenaj uygulaması yapılabilir.

Bu uygulama ile lenf dolaşımının hızlanması, vücuttaki ödem ve toksinlerin atılması sağlanır. Kan dolaşımının düzenlenmesi ile beraber kilo verme süreci de daha hızlı ve kolay hale gelir. Bölgesel zayıflama, selülit tedavisi, sıkılaşma süreci için olumlu etkisi olan bir tedavidir. Modern zayıflama teknikleri arasında olan lenf drenaj ile metabolizmanın hızlandırılıp yağların parçalanmasını ve vücuttan atılmasını sağlamak mümkündür.

Lenf Drenaj Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Lenf drenaj işlemine uygun olanlar, vücutta biriken ödem ve toksinleri atmak isteyenlerdir. Özellikle gün boyunca ayakta kalan ya da devamlı masa başında oturanlarda meydana gelen dolaşım bozukluğu probleminin düzeltilmesi için tercih edilen bir tedavidir. Sadece vücudunu rahatlatmak isteyenlerin de tercih edebileceği bir tedavi olduğundan isteyen herkes lenf drenaj uygulamasını yaptırabilir.

Vücudun toparlanmasında, sıkılaşmasında ve fazlalıkların atılmasında etkili olduğu için normal kilo aralığındaki bireylerde oldukça olumlu sonuçlar elde edilir. Selülit, varisli damarlar, dolaşım ve bağırsak problemleri, yorgun bacaklar, romatizma gibi problemleri olanların tercih edebilecekleri bir uygulamadır. Lenf drenaj tedavisi görmesi uygun olmayanlar şu şekildedir:

 • Yüksek tansiyon hastaları lenf drenaj tedavisi için uygun değildir.
 • Basur hastalarına lenf drenaj tedavisi uygulanmaz.
 • Diyabet hastalarına lenf drenaj tedavisi uygulanması tercih edilmez.
 • Kemik erimesi problemi olan hastalara lenf drenaj işlemi uygulanmaz.
 • Hamileler doktorlarına danışıp onay almadan lenf drenaj tedavisi göremezler.

Lenf Drenaj Hangi Hastalıkların Tedavisinde Destekleyici Olarak Uygulanır?

Lenf drenajın tedavi edici etkisi aşağıdaki gibidir:

 • Çeşitli hastalıklar sonrasında vücudunda ödem oluşmuş olanlar, lenf drenaj tedavisi ile bu ödemi atabilirler.
 • Selülitlerin giderilmesinde lenf drenaj tedavisi etkilidir.
 • Zayıflama tedavilerinde destekleyici olarak lenf drenaj kullanılabilir.
 • Hamilelik sonrasında oluşmuş varislerden kurtulmak için destekleyici olarak veya nekahat dönemi sonrası lenf drenaj uygulaması yapılır.
 • Vücutta biriken toksinlerin atılmasında kullanılan bir yöntemdir.
 • Akne ve diğer cilt problemleri üzerinde olumlu etkisi olan bir uygulamadır.
 • Regl öncesi gerginliğin atılmasını sağlar.
 • Hormonal dengesizlik problemi üzerinde olumlu etkisi vardır.
 • Tekrarlayan enfeksiyonların geçirilmesi için tercih edilen bir uygulamadır.
 • Stres, anksiyete, gerginlik, yorgunluk, uykusuzluk gibi problemlerin düzeltilmesinde destekleyici tedavi olarak rol alır.

Lenf Drenaj Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Lenf drenaj uygulaması yapılırken cilt dokusunun altında bulunan lenf dolaşımına odaklanılır. Kas ve dokuları rahatlatıcı etkisi vardır. Lenf drenaj tedavisinde kullanılan cihaz; cilde basınç uygulayan, cildi yoğuran ve ciltteki dokuların rahatlamasını sağlayan bir cihazdır. Uygulama esnasında dokulara uygulanan basınç 30 mm/hg ile 120 mm/hg arasında değişiklik gösterir.

Basınç seviyesi belirlenirken bireyin cilt yapısı, kilosu ve işlem sonrasında istenen sonuç dikkate alınır. İşlem süreci her birey için kişiye özel şekilde planlanmalıdır. İlk uygulamadan sonra büyük ölçüde ödemin ortadan kalktığı fark edilir. Seanslara devam edildikçe birey gözle görülür şekilde incelmeyi fark eder ve kendisini daha özgüvenli hisseder.

Lenf drenaj uygulaması yapılacak olan bölgeye özel kıyafet geçirilir. Bilgisayar kontrollü bir sıkıştırma sistemi olarak uygulanır. İşlemin uygulanacağı hedef bölgeler çok katlı özel bir giysinin üzerinden şişirilir ve bu bölgeler dolaşıma zorlanır. Kıyafet içerisinde cihaza bağlı özel kablolar, titreşim, ısı ve akım bulunur. Akımın insan vücuduna geçmediği için herhangi bir zararı yoktur. Lenf drenaj tedavisi ile hücresel sıvı boşluğu artar, venöz akışı hızlanır ve toksinler lenf sistemi ile doğal şekilde vücuttan uzaklaştırılır.

Lenf Drenaj Masajı Nasıl Uygulanır?

Lenf drenaj masajı ile hücreleri besleyen lenf sıvısının daha hızlı akması sağlanır. Kas sistemi üzerinde olumlu etkisi bulunan bu masaj lenf drenaj cihazı ile yapılır. Kanda dolaşan serbest yağ asitlerinin vücut tarafından yakılabilir hale gelmesini sağlayan bir uygulamadır. Çevresel incelme ve sıkılaşmayı sağlar.

Uygulama bölgesine ince bir çorap giydirilir ve parmak uçlarından yukarıya doğru lenf drenaj cihazı ile düzenli bir basınç uygulanır. Lenfatik drenaj masajı olarak da bilinen bu masaj ile lenf sistemi daha iyi çalışır. Lenf drenaj masajı uygulanan bölgenin cilt kalitesinde düzelme, çevresel olarak incelme, deri ve deri altında sıkılaşma meydana gelir.

Lenf Drenaj Tedavisi Kaç Seansta Tamamlanır?

Lenf drenajın seans sayısı, her bireyde farklılık gösterir. Tedavinin türü, gerekli seans sayısı üzerinde etkilidir. Asıl tedavi olarak uygulandığında seans sayısı daha fazla olurken destekleyici tedavi olarak uygulandığında seans sayısı daha azdır. Ortalama 3 seans lenf drenaj tedavisinde olumlu sonuç alabilmek için yeterlidir.

Selülit tedavisinde ise ortalama 10-15 seansta istenen sonucun alınması mümkündür. Her seans ortalama 20-25 dakika sürer. 2-3 gün aralıklar ile lenf drenaj seansının yapılması mümkündür. Vücudu saran bir tedavi olması nedeniyle vücudun tamamına lenf drenaj uygulaması yapılabilir.

Lenf Drenaj Tedavisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Lenf drenajın zararı olup olmadığı konusunda yapılan çalışmalar doğrultusunda herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Yan etkisi olmayan bir uygulamadır. Ayrıca uygulama esnasında birey herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Aksine lenf drenaj uygulaması esnasında telefonunda vakit geçirmesi, video izlemesi, dergi okuması mümkündür.

Uygulama yapılacak olan bölgede enfeksiyon olması halinde yan etki olarak işlem sonrasında vücutta ağrı ve uyuşukluk görülebilir. Kanser hastaları, kalp pili olanlar ve hamileler lenf drenaj tedavisi gördüklerinde yan etki ile karşılaşabilirler. Bu kişilere lenf drenaj tedavisi uygulanmamalıdır. Lenf drenaj seansından önce ya da hemen sonra spor yapmak da tavsiye edilmeyen durumlar arasındadır.

Lenf Drenaj Tedavi Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Lenf drenaj sonuçlarının kalıcılığı değerlendirildiğinde; bu durum hastanın gösterdiği özene bağlı olarak değişiklik gösterir. Hasta eğer sağlıklı yaşamaya devam eder, spor ve diyet ile desteklerse lenf drenaj tedavisinin etkileri korunur. Ayrıca belirli periyotlarda lenf drenaj tedavisine devam etmesi de tavsiye edilir. Lenf drenaj uygulamasının etkilerinin daha kalıcı olması için yapması gerekenleri doktorundan öğrenmelidir.

Lenf Drenaj Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

 • Lenfatik dolaşımın hızlanmasını sağlayan bir uygulamadır.
 • Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır.
 • İdeal kilonun korunmasına yardımcı etkisi vardır.
 • İşlem esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissi oluşmaz. Bu nedenle seans süresince birey oldukça rahat vakit geçirir. Sadece çok hafif ısı hissi olur.
 • Regl öncesi ödemin atılmasına yardımcı etkisi vardır.
 • Sarkan cildin toparlanması ve sıkılaşması için destekleyici etkisi vardır.
 • Selülite neden olan dokular arasında biriken yağların lenf sistemine katılarak vücuttan atılmasını sağlayan bir tedavidir. Dolayısı ile selülitin azalmasına katkısı vardır.
 • Kavitasyon gibi yağ yakım uygulamaları yaptırmış olan bireylerin parçalanmış yağları vücutlarından uzaklaştırmalarında yardımcı etkisi olan bir tedavidir.
 • Hücrelere daha fazla oksijen gitmesini sağladığı için lenf drenaj uygulaması sonrasında cilt daha canlı olur.
 • Detoks etkisi vardır.
 • Vücutta birikmiş ve istenmeyen maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
 • Masaj etkisi olan lenf drenaj uygulaması ile vücut rahatlamış olur.
Diğer Zayıflama Uygulamaları
Yazışmaya Başla...
1
Aklınıza takılan sorunuz mu var?
Merhaba hoşgeldiniz! Size yardımcı olmak isteriz!