What would you like to find?

Kirpik Lifting

Kirpik lifting; kirpiklerin daha iddialı gözükebilmesi için kirpiklere yapılan bir uygulamadır. Kirpik lifting ile kirpiklerin hem daha uzun hem de daha hacimli gözükmesi sağlanır. Hijyenik bir ortamda uzmanı tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Bu sayede kirpikler dökülmeden ya da güçsüz hale gelmeden köklerine doğru uygulamalar yapılabilir.

Seyrek ve hacimsiz kirpikleri bulunanlar düzenli periyotlarda bakımlarını yaptırarak kirpik lifting etkisini koruyabilirler. Kirpiklere zarar veren bir uygulama olmadığı gibi aynı zamanda göz sağlığı üzerinde de olumsuz etkisi yoktur. Kirpiklerin keskin bir kıvrıma ve dolgunluğa sahip olmasını sağlayan bir uygulamadır.

Kirpik Lifting Uygulaması Nedir?

Kirpik lifting işlemi; kirpiklere kıvrım ve kaldırma etkisi veren, kirpiklerin daha belirgin hale gelmesini sağlayan bir işlemdir. Rimel kullanımı ile kirpiklere verilen renk ve kıvrımın daha doğal bir görüntü ile yakalanabilmesi için tercih edilen bir uygulamadır. Kalıcı makyaj etkisi arayan bireylerin sıklıkla tercih ettiği bir işlem olmuştur. Günlük kirpik makyajına gerek kalmadan doğal bir görünüm elde etmek, aynı zamanda bakımlı görünmek isteyenlerin tercih edebilecekleri bir uygulamadır. Bakışlarını vurgulamak ve dikkat çekici bir görünüme kavuşmak isteyenler kirpik lifting yaptırmayı tercih ederler.

Kirpik lifting uygulaması sayesinde bireyler makyaja vakit ayırmak zorunda kalmazlar. Doğal halleri ile makyaj yapmadan evden çok daha kısa süre içerisinde çıkabilirler. Uygulama ortalama 60 dakikalık bir uygulamadır. 2-3 ay süresince uygulamaların etkileri gözlenmeye devam edebilir. Bu süreçte kirpik liftinginin daha uzun süre kullanılabilmesi için kirpiklere düzenli bakım uygulanması gereklidir.

Kirpik Lifting Uygulamasına Kimler İhtiyaç Duyar?

Kirpik lifting işlemini yaptırmayı seçenler, çoğunlukla kirpikleri aşağı bakan ya da kirpik kıvırma makası kullanmadan rimel süremeyen bireylerdir. Kirpik lifting uygulaması ile kirpiklerinin daha uzun, bakımlı ve kıvrak gözükmesini amaçlarlar. Kirpik yapılarına bağlı olarak kirpik lifting uygulamasının kalıcılığı farklılık gösterir.

Özellikle seyrek, hacimsiz kirpikleri bulunanlar bu durumu değiştirmek için kirpik lifting uygulaması yaptırırlar. Makyaj yapmakla uğraşmadan, denizden ya da sudan çıktıktan sonra makyaj tazelemek zorunda kalmadan da dolgun ve hacimli kirpiklere sahip olmak isteyenlerin ihtiyaç duydukları bir uygulamadır. Kirpik liftingi yaptırması gerekenler şöyledir:

 • İnce, zayıf ve seyrek kirpiklere sahip olanlar kirpik liftingine ihtiyaç duyarlar.
 • Kalın, sık ve düz kirpiklere sahip olan kadın ve erkekler kirpik liftingi yaptırabilirler.
 • İpek kirpik yaptırdıktan sonra kirpikleri zarar görmüş olanlar, kirpik lifting uygulaması yaptırabilirler.
 • Kirpikleri dökülenlerin kirpik lifting uygulamasına ihtiyaçları vardır.

Kirpik Lifting Uygulamasını Kimler Yaptıramaz?

Kirpik liftingin uygun olmadığı bireyler aşağıda belirtilmiştir:

 • Menstrüasyon döneminde olan kadınlar bu süreçte kirpik lifting uygulaması yaptıramazlar.
 • Gözlerinde aşırı hassasiyet bulunan ve alerjik sorun yaşayan bireylere kirpik lifting yapılmaz.
 • Hamileler hamileliklerinin ilk 4 ayında kirpik lifting işlemi yaptıramazlar. Ancak dört aydan sonra hamileler kendi tercihlerine göre kirpik lifting yaptırabilirler.

Kirpik lifting uygulamasının insan sağlığına herhangi bir zararı olmaması sebebi ile uygulama sağlıklı her bireye yapılabilir. Kirpik lifting esnasında kullanılan ürünler anti alerjiktir ve aynı zamanda bu ürünler belirli kalite standartları kapsamında üretilmiştir.

Kirpikleri hacimli hale getirmek için uygulanabilecek diğer yöntemlere göre çok daha acısız ve güvenilir bir yöntemdir. Doğru teknik ile bir uzman tarafından uygulandığı sürece istisnalar dışındaki bireyler kirpik lifting uygulaması yaptırabilirler.

Kirpik Lifting Uygulaması Öncesinde Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Kirpik lifting öncesinde bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Kirpik lifting uygulaması kimyasal bir işlem olduğu için cildi hassas olanların bunu göz önünde bulundurarak gözde oluşabilecek reaksiyonları göze almalıdırlar. Uygulama ortamının hijyenik olması gereklidir.
 • Kirpik lifting yaptırmadan önce göz makyajının temizlenmesi gereklidir. Herhangi bir kalıntı kalmayacak şekilde gözün tamamı makyajdan arındırılmalı ve sonrasında kuru hale getirilmelidir. Kontakt lens kullananların ise uygulama öncesinde lenslerini çıkarmaları gereklidir.
 • Arpacık, alerji, tahriş, kirpik dökülmesi gibi sorunlar yaşayanların bu problemleri geçirmeden kirpik lifting yaptırabilmeleri mümkün değildir. Bu sorunları yaşadığı halde kirpik lifting uygulaması yaptıranlar, ciltlerinde kimyasal problemler ile karşılaşabilirler.
 • Kirpik lifting uygulaması yapılırken kullanılacak olan aparatların her biri kişiye özeldir. Özel boyutlarda pedler ve kirpiklere uygun aparatlar ile kirpik lifting uygulaması yapılır. Kullanılacak olan ürünün hijyenik olduğundan öncesinde emin olunmalıdır.

Kirpik Lifting Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Kirpik lifting yapmak için öncelikle bireyin yüz hatları ve yapısal özellikleri göz önünde bulundurulur. Kirpik lifting uygulama aşamaları şu şekildedir:

 • Kirpik kaldırma seviyesi bireyin yüz hatlarına göre belirlendikten sonra seviyeye uygun silikon aparat olan patch tercihi yapılır.
 • Patch ucu fırçalı yapıştırıcı kullanılarak göz kapağına yapıştırılır. Kirpikler ise aynı ucu fırçalı yapıştırıcı ile yerleştirilen patchin üzerine geriye doğru kıvrılarak yerleştirilir.
 • Patchin üzerine çok hafif perma içeriği sürülür ve 15 dakika süre ile beklenir. Bu işlem yapılırken sürülen içeriğin kirpik diplerine fazla gelmemesine dikkat edilmelidir. İşlem esnasında bakım yaptıran bireyin gözleri kapalı olur ve içeriğin göz kapaklarından sızmaması için gerekli önlemler alınır.
 • 15 dakika süre dolduktan sonra perma içeriği temizlenmeli ve aynı bölgeye sabitleyici sürülmelidir. Sabitleyici de 15 dakika bekletilmelidir.
 • Kirpikler yeniden temizlenmeli ve kirpiklere keratin bakımı uygulanmalıdır.
 • Kirpiklerde herhangi bir kalıntı kalmadığından emin olduktan sonra renklendirme işlemi yapılmalıdır. Renklendirme için kullanılan boyalar özel olarak üretilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş boyalardır. Bu nedenle bireyin gözüne ya da kirpiklerine herhangi bir zarar verilmez. Boya sürülürken fırça kullanılır.
 • Boyama işlemi tamamlandıktan sonra kirpikler temizlenir ve patch aparatı da çıkartılır.
 • Herhangi bir ağrı ya da acı hissi oluşmadan ortalama 1 saat içerisinde kirpik lifting uygulaması tamamlanır ve uzman tarafından bireyin uygulama sonrasında dikkat etmesi gerekenler açıklanır.

Kirpik Lifting Uygulamasının Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kirpik liftingin etki süresi ortalama 2-3 aydır. Cilt yapısındaki normal fonksiyonlar kapsamında kirpikler de belirli bir döngü içerisinde dökülür ve sonrasında yenilenir. Kirpikler dökülme dönemine girdiklerinde, kirpik liftingin etkisi de gittikçe azalır.

Kirpik lifting uygulaması sonrasında istenen kıvrımlı ve belirgin kirpik görünümünün uzun süre devam edebilmesi için 1.5 aylık periyotlarda yenileme yapılması gereklidir. Doğal döngüden çıkan kirpiklerde kirpik lifting uygulamasının etkisinin kalabilmesi için yenileme seansları aksatılmamalıdır.

Kirpik Lifting Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kirpik lifting sonrası uygulanması gerekenler aşağıda verilmiştir:

 • Uygulamadan sonraki 24 saat boyunca kirpik bölgesine makyaj malzemesi değdirilmemelidir.
 • Kirpik lifting yaptırdıktan sonra bir gün süre ile kirpiklere su değdirilmemelidir.
 • Kirpik lifting uygulamasının kalıcılığını artırabilmek için kirpiklere karşı daha özenli davranılmalıdır.
 • Uygulama sonrasında bir gün süre ile sıcak su ile duş alınmamalıdır. Aynı zamanda hamam, sauna gibi aktiviteler yapılmamalı ve gözleri ovuşturmamaya ekstra dikkat edilmelidir.
 • Kirpik bölgesi için yağ bazlı temizleme ürünleri kullanılmamalıdır. Aksi takdirde kirpik lifting uygulamasının daha kısa ömürlü olduğu görülebilir.
 • Kirpik lifting uygulaması sonrasında eğer gözlerde yanma, batma ya da rahatsız eden farklı bir his oluşmuşsa göz doktoru ile iletişime geçilmelidir. Uygulama sonrası yan etki yaşamadan günlük hayata rahatlıkla devam edilebilmesi beklenmelidir.
Diğer Uygulamalar
Yazışmaya Başla...
1
Aklınıza takılan sorunuz mu var?
Merhaba hoşgeldiniz! Size yardımcı olmak isteriz!