What would you like to find?

Kavitasyon

Kavitasyon

Kavitasyon, ameliyatsız bir bölgesel zayıflama yöntemi olarak açıklanabilmektedir. Tedavi, ismini uygulama sırasında kullanılan kavitasyon cihazından almaktadır. Tedavi sırasında kişinin sorunlu bölgesine ultrasonik ses dalgaları verilmektedir.

Ses dalgalarının sorunlu bölgeye yayılması, yağ dokusu hücrelerinde ani ve yüksek basınç değişiklikleri yaşanmasını sağlamaktadır. Bu sayede yağ dokusu sıvılaştırmakta ve hücre duvarlarının tahribiyle yapıları bozulmaktadır. Tedavi sırasında sıvılaşan yağ parçacıkları kabarmakta ve vücut tarafından dışarı atılmaktadır.

Kavitasyon tedavisi, kol, bacak, basen, bel ve sırt bölgesindeki kilo problemlerinin giderilmesi için tercih edilebilmektedir. Geleneksel kilo verme tekniklerinin ameliyat uygulaması içermesi veya vücudun kendini koruma moduna almasına sebep olması, kavitasyon tedavisine ilgiyi arttırmıştır.

Kavitasyon Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kavitasyon uygulama süreci, tedaviyi gerçekleştirmek isteyenlerin bu sürece bilinçli hazırlanmaları için üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Kavitasyon uygulamasına ilişkin bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İşlem öncesinde kişinin sorunlu bölgeleri tespit edilmektedir.
 • Ardından hastaya işlem öncesinde bol su içirilmekte ve uygulama bölgesine ultrason jeli uygulanmaktadır.
 • Kavitasyon cihazının başlığı sorunlu bölgede gezdirilmekte ve ses dalgaları tatbik edilmektedir.
 • Tedavi için belirlenen sürenin sonunda işlem sonlandırılmaktadır.

Kavitasyon Tedavisi Kaç Seans Yapılmalıdır?

Kavitasyon tedavisi seans sayısı belirlemesi kişinin ihtiyaçları ve tedaviden beklentileri dikkate alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle net bir belirleme yapılabilmesi için muayene şarttır. Kavitasyon tedavisi süresine ilişkin bilinmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kişiden kişiye değişiklik gösterse de, tedavinin ortalama 6 – 8 seans gerektirdiği söylenebilmektedir.
 • Her bir seans süresi 40 – 120 dakika arasında değişiklik göstermektedir.
 • Kavitasyon tedavisinin haftada 2 ya da 3 kez uygulanabilmesi mümkündür.
 • Her seans arasında en az 2 gün olması öngörülmektedir.

Seans süresi ve uygulama sıklığı, kişinin kavitasyon tedavisi ile kombine ettiği diğer uygulamalara bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir.

Kavitasyon Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Kavitasyon işlemi yapılabilecek kişiler noktasında bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Genel olarak tedavinin kadın – erkek fark etmeksizin 18 yaşından büyük herkese uygulanabildiği söylenebilmektedir. İstisnai olarak tedavinin gerçekleştirilemeyeceği kişiler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Yüksek tansiyon hastaları
 • Koroner kalp hastaları
 • Diyabet hastaları
 • Kan koagülasyon disfonksiyon rahatsızlıkları bulunan kişiler
 • Hamileler
 • Regl dönemindeki kadınlar
 • Yakın zamanda ciddi cerrahi operasyon geçiren kişiler

Bunun yanında uygulama bölgesinde yara veya dermatit bulunan kişilere de tedavi uygulanmamakta ve işlemin gerçekleştirilebilmesi için bölgenin iyileşmesi beklenmektedir.

Kavitasyon Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kavitasyon uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler, uygulamanın etkili sonuçlarının görülebilmesi için önemlidir. Genel olarak uygulama sonrası sürece dair bilmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Uygulamadan etkili sonuç alabilmek için beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu dönemde özellikle zeytinyağı gibi bitkisel yağları tercih etmeniz ve yüksek karbonhidrat tüketiminden kaçınmanız önemlidir. Kavitasyon tedavisinden sonraki ilk üç gün karbonhidrat tüketmemeniz tavsiye edilmektedir.
 • Uygulama öncesinde olduğu gibi sonrasında da su tüketimine özen göstermek gerekmektedir. İşlem sürecinde günde iki litre su tüketimine özen göstermeniz faydalı olacaktır.
 • Kavitasyon işleminden sonra egzersiz yapmaya özen göstermeniz, hızlı kilo kaybı için önemlidir. Özellikle pilates, lipolisisin aktif hale gelmesine yardımcı olacağı için tavsiye edilen egzersiz seçenekleri arasında yer almaktadır.

Kavitasyon Uygulamasından Beklenen Etkiler Nelerdir?

Kavitasyon uygulamasının etkileri, kişinin yaşı, fiziki hareketlilik durumu, beslenme düzeni ve su içme kapasitesi gibi birçok farklı etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle uygulamanın sonucu hakkında net bir bilgi verilmesi mümkün değildir. Bununla birlikte genel olarak 10 cm’e kadar yani 3 beden incelme söz konusu olabildiği söylenebilmektedir.

Kavitasyon işleminin sonuçları, ilk haftadan itibaren kendini gösterebilmektedir. Hastanın her işlemde yaklaşık olarak 2 cm kadar incelmesi beklenmektedir. Düzenli beslenme ve egzersiz programıyla desteklendiği takdirde, tedavinin oldukça etkili sonuç vereceği rahatlıkla söylenebilmektedir.

Kavitasyon tedavisi, cerrahi bir işlem içermeyen oldukça zararsız bir yöntem olduğu için farklı tedavi yöntemleri ile kombine edilebilmektedir. İşlem ile birlikte gerçekleştirilecek yardımcı tedavi yöntemlerine göre de tedavinin etki süresinde değişiklikler meydana gelebilmektedir.

Kavitasyon Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Kavitasyon uygulamasının faydaları, işlemi yaptırmaya karar verme sürecinizde etkili olacak önemli noktalardan birisidir. Bu nedenle üzerinde durulması gerekmektedir. Kavitasyon işleminin hastaya sağladığı önemli avantajlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Yalnızca etkili kilo kaybında değil, selülit tedavisinde de kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir.
 • İşlemin ardından 72 saat sonra gözle görülebilir incelme başlamaktadır. Bu açıdan kısa sürede etkili sonuç veren bir tedavi yöntemi olduğu söylenebilmektedir.
 • Kavitasyon tedavisi, cerrahi operasyon içermeyen bir tedavi yöntemidir. Etkili kilo kaybı sağlaması, ameliyatlı yöntemlere alternatif olmasını sağlamaktadır.
 • Ağrısız ve acısız bir işlemdir.
 • Kavitasyon işlemi, cilt ve kas dokusunun sıklaşmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle diğer kilo verme yöntemleriyle zayıflamaya çalışırken vücudunda sarkma olan hastalar için sıkılaşmaya yardımcı olmaktadır.

Kavitasyon Uygulamasının Zararları Nelerdir?

Kavitasyon uygulamasının zararları, işleme karar verme sürecinizde bilgi sahibi olmanız gereken bir diğer önemli noktadır. Genel olarak kavitasyon uygulamasının hastaya herhangi bir zararı olmadığı rahatlıkla söylenebilmektedir. Bununla birlikte tedaviden sonra nadiren bazı yan etkiler yaşanabilmektedir. Uygulamanın yan etkileri ve bu yan etkilere dair bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İşlemden sonra hastalarda mide bulantısı ve aşırı susuzluk şikayetleri görülebilmektedir. Tedaviden hemen sonra su içmeye başlanarak bu tarz şikayetler giderilebilmektedir. Bunun yanında birkaç saat içerisinde şikayetlerin kendiliğinden geçeceği söylenebilmektedir.
 • Uygulama bölgesinde geçici kızarıklık meydana gelebilmektedir. En geç birkaç gün içerisinde kızarıklık şikayetleriniz kendiliğinden geçmektedir.

Kavitasyon uygulamasının alanında uzman bir kişi tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Zira uygulamanın yanlış gerçekleştirilmesi, cihazın ideal mesafede tutulmaması hormon bozukluğu yaşanması gibi problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle kişinin mutlaka kaliteli bir klinikte alanının uzmanlarından tedavi alması gerekmektedir.

Kavitasyon Uygulaması ile Liposuction Ameliyatı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kavitasyon ile liposuction arasındaki farklar, iki tedavi arasında kalan kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu nedenle rehber niteliğindeki yazımızda değinilmesi önemlidir. İki uygulama arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Liposuction yöntemi, cerrahi operasyon gerektiren bir yöntemdir. Kavitasyon uygulaması ise ameliyatsız bir alternatiftir.
 • Liposuction yöntemi anestezi altında uygulanmaktadır. Kavitasyon yönteminde ise anestezi uygulaması bulunmamaktadır. Hasta tedaviden sonra müşahede altına alınmamaktadır.
 • Liposuction yönteminden sonra hastanın günlük hayatına dönmesi için 3 ila 7 gün arasında bir süre geçmesi gerekebilmektedir. Kavitasyon yönteminden sonra hasta dinlenmeden gündelik hayatına dönebilmektedir.
 • Liposuctin yönteminden sonraki ilk hafta ağrı yaşanması olağan kabul edilmektedir. Kavitasyon yönteminde ise hasta ağrı veya acı hissetmemektedir.
 • Liposuction yağ aldırma yöntemidir. Kavitasyon işleminde ise yağların parçalanması ve doğal yollarla dışarı atılması sağlanmaktadır.

Kavitasyon ile Bölgesel Zayıflama Fiyatları Ne Kadar?

Kavitasyon fiyatları konusunda net bir belirleme yapabilmek için hastanın muayene olması gerekmektedir. Bu nedenle doğrudan fiyat vermek gerçekçi olmamaktadır. Bununla birlikte tedavinin fiyatlarında değişikliğe neden olabilecek parametreler hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bu parametreler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Tedavinin gerçekleştirileceği kliniğin kalitesi ve teknik donanımı
 • Tedavinin uygulanması planlanan seans sayısı
 • Kişinin uygulamaya ihtiyaç duyduğu bölgeler
 • Kavitasyon tedavisini gerçekleştirecek kişinin uzmanlık seviyesi ve tecrübesi
Diğer Zayıflama Uygulamaları

İçeriği Paylaş