What would you like to find?

Kalıcı Makyaj

Kalıcı makyaj, renkli pigmentleri bulunduran doğal su bazlı boyanın epidermis bölgesine bırakıldığı uygulamadır. Kalıcı makyaj uygulamasında kaş, eyeliner ve dudak bölgelerine işlem yapılır. Bireyin metabolizma hızına göre kalıcı makyajın kalıcı olduğu süre farklılık gösterir.

Makyaj yapmakla vakit kaybetmek istemeyip aynı zamanda her zaman bakımlı olmayı isteyenlere kalıcı makyaj uygulaması yapılır. Seyrek kirpikler, yarık dudaklar, şekli bozuk kaşlar, çevresinde pigment kaybı olan dudaklar kalıcı makyaj ile estetik hale getirilir. Katkı ve koku maddeleri içermeyen ürünler ile kalıcı makyaj yapılır.

Kalıcı Makyaj Kimler Tarafından Tercih Edilir?

Kalıcı makyaj yaptırmak isteyenler, her gün düzenli olarak makyaj yapmak zorunda kalanlardır. Her gün makyaj yapmak isteyen ya da zorunda kalan bireyler kalıcı makyaj ile uzun dakikalar harcamak zorunda kalmadan bakımlı görüntülerini her şartta koruyabilirler. İş hayatında ya da sosyal hayatta devamlı makyaj yapmak ve tazelemek derdi olmadan kalıcı makyaj ile güzel bir görüntü yakalayabilirler. Deniz, havuz ve spor salonu gibi terden ya da sudan dolayı makyajın akmasına neden olabilecek alanlarda kalıcı makyaj ile makyaj temizleme derdi yaşanmaz.

Göz problemi bulunan, kaş ve dudaklarında şekil bozukluğu olan, el titremesi gibi problemler dolayısı ile makyaj yapmakta zorluk yaşayan bireyler kalıcı makyaj uygulamasını tercih ederler. Dudaklarında renk kaybı olan, doğal ya da tıbbi nedenlerden dolayı kaş ve kirpikleri dökülen bireyler kalıcı makyaj ile kusur olarak gördüklerini uzun süreli kapatmayı tercih ederler.

Kalıcı Makyaj Kimlere Yapılmamalıdır?

Kalıcı makyaj için uygun olmayanlar şu şekildedir:

 • Şeker hastalarına uygulanmayan bir işlemdir.
 • Hemofili hastalarına kalıcı makyaj uygulaması yapılmaz.
 • HIV virüsü taşıyıcıları kalıcı makyaj yaptıramaz.
 • 18 yaşını doldurmamış olanlara kalıcı makyaj yapılması tercih edilmez.
 • Et beni bulunanlara kalıcı makyaj yapılmaz.
 • Boya alerjisi olanlar için kalıcı makyaj işlemi uygun değildir.
 • Gözlerinde akma problemi olanlara kalıcı makyaj yapılması önerilmez.
 • Mantar ve siğil gibi cilt rahatsızlıkları olanlara kalıcı makyaj yapılmaz.
 • Cildi hassas olanlar için kalıcı makyaj uygulaması doğru değildir.

Steril bir yerde, uzman bireyler tarafından yapıldığı sürece kalıcı makyaj uygulaması herhangi bir risk içermez. Cildi alerjik olanların ise önceden test yaptırmaları ya da ciltlerinin gözükmeyen küçük bir bölümüne deneme amaçlı işlem yaptırmaları gereklidir. Deneme işlemi yapıldıktan sonra 2 hafta süresince cildin alerjik reaksiyon gösterip göstermediği incelenir.

Kalıcı Makyaj Uygulamaları Nelerdir?

 • Kalıcı eyeliner: Alt ve üst kirpiklerin renklendirilip belirginleştirilmesi için uygulanan işlemdir. Gözünün üzerinin daha belirgin olmasını veya göz üzerinde hafif bir çizginin bulunmasını isteyen, kalem çekerken zorluk yaşayan, kirpikleri dökülen ve lens kullanan bireyler kalıcı eyeliner uygulamasını tercih ederler.
 • Kaş kontürü: Seyrek ve şekilsiz kaşların düzeltilmesi için kalıcı makyaj kapsamında uygulanır. Uygulama yapılacak cilt tipine metabolizmaya göre kalıcılık süresi 2-3 sene arasında değişiklik gösterir. Özel bir solüsyon ile uyuşturulan kaşlara ten ve saç rengine uygun seçilmesi gereklidir. Kaşların çıkış yönünden uzama noktasına kadar ortalama 1.5-2 saat kaş kontür uygulaması yapılır. Renk tonunu kontrol edebilmek için ikinci hafta tekrar rötuşlar yapılır.
 • Dudak kontürü: Asimetri bozukluğu olan dudakları, daha belirgin olması istenen ince dudakları, ilerleyen yaşlarda dudaklarda meydana gelen renk kaybını dudak kontürü ile düzeltmek mümkündür. Ruj kullanmakta zorluk çeken ancak dudaklarının canlı tonda olmasını tercih edenler için yapılan bir uygulamadır. Dudak kontürü için belirlenen renk ile dudak çizgisi daha belirgin hale getirilir.

Kalıcı Makyaj Ne Kadar Süre Kalıcılığını Korur?

Kalıcı makyajın ömrü ortalama 2-5 sene arasında değişiklik gösterir. Bitkisel ürünler ile yapılan makyaj zaman içerisinde yavaş yavaş silinir. Silinme süresi ise cilt yapısına, yaşa, çevresel faktörlere göre farklılık gösterir. Cilt yenilendikçe derinin altında bulunan renkli pigmentler de solar ve tükenmeye başlar. Kalıcı makyajın etkisini sürdürebilmesi için belirli periyotlarda rötuş yapılarak yenilenmesi gereklidir.

Açık renkli bireylerde cildin yenilenmesi esmer bireylere göre daha hızlı olur. Dolayısı ile açık renkli bireylerde kalıcı makyajın kalıcılığını koruduğu süre, esmer bireylerin kalıcı makyaj ömrüne göre daha kısadır. Yaş ilerledikçe cildin yenilenme hızı daha düşük olduğu için kalıcı makyajın ömrü de uzamış olur. Yaşı ilerlemiş ve esmer olan bireylerde kalıcı makyaj daha uzun süre kalıcı hale gelir.

Kalıcı Makyaj Esnasında Acı Hissedilir Mi?

Kalıcı makyaj yapılırken acı hissedilmesi gibi bir durum yaşanmaz. Bunun nedeni ise işlem esnasında lokal anestezik kremler ile uyuşturma işleminin yapılmasıdır. Kalıcı makyaj yapılırken sadece hafif bir titreşim hissi oluşur.

Kalıcı Makyaj Uygulamasından Sonra Renk Ne Kadar Sürede Oturur?

Kalıcı makyaj sonrası rengin oturması zaman içerisinde olur. Kaş ve eyeliner uygulamaları yaptıranlar ilk etapta uygulama sonucunun koyu ve kalın olduğunu düşünebilirler. Ancak işlemden 3 hafta sonra rengin oturmuş halini görebilmek mümkündür. Dudaklara yapılan uygulamaların ilk günlerde soluk bir görüntü oluşturduğu fark edilir. Bunun nedeni deri üzerinde oluşmuş olan ek tabakadır. Ancak ortalama 3-4 haftalık bir sürede ek tabakanın döküldüğü görülür.

Kalıcı Makyaj Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kalıcı makyaj sonrası yapılması gerekenler aşağıda verilmiştir:

 • Kalıcı makyaj yaptırıldıktan sonraki 10 gün boyunca güneşe çıkılmaması gereklidir.
 • Uygulamadan sonraki 10 gün süresince sauna, buhar odası ya da yüzme gibi aktivelerden uzak durulması gereklidir.
 • Kalıcı makyaj yapılmış olan bölgenin kaşınmaması, havlu ya da benzeri maddeler ile maddeler ile silinmemesi oldukça önemlidir.
 • Uygulama bölgesi için kozmetik ürün kullanımı yapılmamalıdır.
 • Kalıcı makyaj yapılan bölgenin düzenli olarak krem ile nemlendirilmesine özen gösterilmelidir.
 • Kalıcı makyaj sonrası bölgede oluşan kabarıklıkların elle koparılmamasına önem verilmelidir.
 • Uygulama bölgesinin tahriş olmaması için bölgeyi kaşımamak ve ovuşturmamak daha doğrudur.

Kalıcı Makyaj Bakım Süreci Nasıldır?

Kalıcı makyajın bakımı, uygulamanın başarılı sonucunun korunabilmesi ve daha doğal bir kalıcı makyaj elde edilebilmesi için oldukça önemlidir. Kalıcı makyaj işleminden sonra uzman tarafından çeşitli merhemler verilir ve bu merhemlerin uzmanların belirttiği şekilde kullanılması gereklidir. Bu merhemler ile kalıcı makyajda elde edilen doğal rengin korunması da sağlanır. Kalıcı makyaj işlemi sonrasında uygulama bölgesinde kabuklanma meydana gelir. Bu kabuklanmanın el ile hissedilebilmesi de mümkündür.

Merhem düzenli olarak kullanıldığında, kabukların da bir süre sonra dökülmeye başladığı görülür. Müdahale etmeye gerek kalmadan kabukların kendiliğinden geçmesi sağlanır. Kabuğun koparılması durumunda ise bölgede oluşan renk boşlukları ile durum fark edilir. Güneşe çıkılacağı zaman yüksek korumalı kremlerden yararlanılmalıdır.

Kalıcı Makyaj Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Kalıcı makyajın artıları aşağıdaki gibidir:

 • Bireylerin yüzlerindeki kontrastı artırırken aynı zamanda doğal bir görünüm elde edebilmelerini sağlar.
 • Yüz hatlarının daha belirgin hale gelmesinde katkısı vardır.
 • Yüzdeki kusurların kapatılmasına yardımcı olur.
 • Yorgun bir günün sonunda silmekle uğraşılması gerekmeyen bir makyajdır.
 • Havuza ve duşa girilse de bile makyaj varlığını korur.
 • Kalıcı makyaj, her şartta ve her yerde bakımlı bir görünüm elde edilmesini sağlar.
Diğer Uygulamalarımız
Yazışmaya Başla...
1
Aklınıza takılan sorunuz mu var?
Merhaba hoşgeldiniz! Size yardımcı olmak isteriz!