What would you like to find?

İpek Kirpik

İpek kirpik, saf ipekten imal edilen ve her kirpik dibine teker teker uygulanan bir kirpik uygulamasıdır. İpek kirpik işlemi ile kirpiklerin daha hacimli durmaları için uzun süre göz makyajına zaman harcanmasına gerek kalmaz. Farklı boyutları olan ipek kirpikler ile kirpiklerde istenen hacim yakalanır. Kirpiklerin hem uzunluğunun hem de kalınlığının artmasını sağlayan bir uygulamadır.

İpek kirpik yaptırdıktan sonra bakımının da düzenli olarak yapılması gereklidir. İpek kirpikleri daha uzun süre kullanabilmek için uygulamadan sonra uzmanın tavsiyelerine uyulmalıdır. İpek kirpik yapıştırıcının alerjik bir etki yaratmadığından emin olunmalıdır. İpek kirpiklerin takılması da çıkartılması da bir uzman tarafından yapılmalıdır.

İpek Kirpik İşlemi Nedir?

İpek kirpik uygulaması, ipekten üretilmiş olan kirpiklerin bireyin kendi kirpiklerinin diplerine özel yapıştırıcı ile takılmasına verilen isimdir. Kirpiklerin daha gür ve uzun görünmesini sağlayan bir işlemdir. İpek kirpikler ile kirpiklere hacim kazandırıldıktan sonra göz makyajını yapmak daha kolay hale gelir. Kirpikler daha hacimli oldukları için rimel sürme ihtiyacı hissedilmez.

İpekten üretildiği için ismi ipek kirpiktir ve doğal kirpikler ile oldukça uyumlu bir görüntü oluşturduğu için dışarıdan bakıldığında yapay bir görüntü görülmez. Doğal kirpiklerde hasar oluşmasına neden olmadan hacimli bir görüntü oluşmasını sağlar.

İpek kirpiklerin yapıştırma işlemi özel nitelikli yapıştırıcılar ile yapıldığı için bireyde alerjik tepkime görülmesine neden olmaz. Cildin alerjik tepki verme ihtimaline karşı derinin ufak bir bölümünde özel yapıştırıcı denenir.

Her iki göze de iki adet kirpik takıp 24 saat beklenerek alerjik reaksiyon yaşanıp yaşanmadığı test edilebilir. Takılacak kirpiklerin yoğunluğuna göre işlem süresi farklılık gösterir. Ortalama 1-2 saat içerisinde ipek kirpiklerin takılma süreci tamamlanır.

İpek Kirpik Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

İpek kirpik uygulaması yapılırken ipek kirpikler her kirpiğe tek tek yapıştırılır. Yapıştırma işlemi esnasında organik ve hipo alerjik yapıştırıcılar tercih edilir. Yapıştırıcının gözlerde ya da ciltte hassasiyet yaratmamasına dikkat edilir. Yapıştırılacak olan kirpik sayısına göre işlem süresi değişiklik gösterir. İpek kirpik uygulaması esnasında bireyin gözleri devamlı kapalı olur.

İpek kirpik belirli bir zaman sonra bireyin kendi kirpinden ayrılarak döküldüğü için devamlı bakım yaparak kirpiğin ömrünün daha uzun olması sağlanır. 3 hafta ile 6 ay arasında ipek kirpikler istenen yoğunlukta kullanılabilir. İpek kirpik uygulaması yaptırmaya giderken lens kullananların lenslerini çıkarmaları gereklidir.

İpek Kirpik Uygulamasında Acı Hissedilir Mi?

İpek kirpik takılırken acı hissedilmesi gibi bir durum yaşanmaz. Eğer birey kirpik taktırırken gözlerinde acı ve kirpik diplerinde ağrı hissederse, bu durum uygulamanın hatalı olduğunu gösterir. İpek kirpik takılırken acı hissedilmesi uygulamayı yapan kişinin işinin ehli olmadığını gösterir.

Ayrıca doğal kirpiklerin taşıyabileceğinden daha fazla sayıda kirpik takıldığında da ağrı oluşabilir. Kalitesiz yapıştırıcı kullanılması, kirpik diplerine yapıştırıcının bulaştırılması gibi durumlar da kirpik diplerinde acı hissi yaşanmasına neden olur.

İpek kirpik takılırken kullanılan yapıştırıcıya alerjisi olanların göz akları kısa süre içerisinde kızarır ve kaşınmaya başlar. Aksi bir durumda ipek kirpik uygulaması acı hisse vermediği için ağrı hissedileceğine dair endişe duyulmamalıdır.

İpek Kirpik Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

İpek kirpik taktırdıktan sonra bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

  • Yüz yıkama esnasında dikkatli olunmalıdır. Kullanılan yüz yıkama jelinin ya da sabunun göz ile temas etmemesine özen gösterilmelidir.
  • Göz makyajı yaptıktan sonra makyajı çıkartırken pamuk kullanılmalı ve gözler ovuşturulmamalıdır. Kullanılan makyaj temizleme ürününün de yağ bazlı olmamasına özen gösterilmelidir. Bunun nedeni ise yağ bazlı makyaj temizleme ürünlerinin ipek kirpik takılırken kullanılan yapışkanın etkisini düşürmesidir.
  • Yüz üstü uyumamaya ve ipek kirpiklerin yastıkla temas etmemesine dikkat edilmelidir. Kirpiklerin koparak dökülmemesi için önemlidir.
  • İpek kirpik uygulamasından sonra 3 haftalık periyotlarda yapılacak olan kontrollere düzenli olarak gidilmesi gereklidir.
  • İpek kirpikler çıkartılacağı zaman doğal kirpiklerin hasar almaması için çıkarma işlemini uzmanın yapması gereklidir.
  • İpek kirpik takılırken kullanılan özel yapıştırıcının etkisini gösterebilmesi için işlemden sonraki 48 saat boyunca rimel, göz kalemi ya da eyeliner kullanılmaması tavsiye edilir.
  • İpek kirpik taktırdıktan sonraki 2 günlük süreçte sauna, buhar banyosu ya da solaryum gibi işlemler yaptırmamaya özen gösterilmelidir.
  • İpek kirpik taktırdıktan sonra 48 saat boyunca uygulama bölgesine su değdirilmemesi tavsiye edilir.

İpek Kirpik Ne Kadar Süre Kullanılır?

İpek kirpik kullanım süresi, en fazla 6 aydır. Ancak ideal kullanım süresi 90 gündür. Yapılan bakımlara ve uzmanın tavsiyelerine ne kadar uyulduğuna göre kullanım süresi değişiklik gösterir. İpek kirpiğin daha kalıcı olabilmesi için uzmanın özenli bir şekilde ipek kirpiği takması ve kirpik sahibinin de 3 haftalık periyotlarda bakım yaptırması gereklidir.

Yaz ve kış mevsimi olması fark etmeksizin her mevsimde kullanılabilen ipek kirpikler, doğal kirpiklerin hasar görmemesi için uzmanların uyarıları doğrultusunda kullanılmalıdır. Banyo yapıldığında ya da makyaj temizlendiğinde ipek kirpikler hasar almaz. Ancak doğal kirpiklerin uzama süresine bağlı olarak ipek kirpiklerin kullanım süresi de değişiklik gösterir.

3D ve 6D İpek Kirpik Uygulamaları Nelerdir?

3D ve 6D ipek kirpikleri hem doğal görünüm sağlar hem de uzun süreli kullanım imkanı sunarlar. 3D ipek kirpikler su, duş, gözyaşı, deniz ve havuz suyunda yüzmeye dayanıklı olan işlemlerdir. 3 aydan 6 aya kadar ipek kirpiklerin kullanılabilmesi mümkündür.

6D ipek kirpik uygulaması, günümüzde popüler olan tekniklerden biridir. Standart ipek kirpik uygulamasına göre 6D ipek kirpik uygulamasının görüntüsü daha yapaydır. İnce ve 6lı şekilde yapıştırılan kirpikler ile daha çarpıcı bir görüntü elde edebilmek mümkündür.

6D ipek kirpik uygulamasında kirpiklerin eklenme yerleri gözükmediği için doğal kirpiklerden çok belirgin şekilde ayırt edilmezler.

İpek Kirpik Uygulaması Doğal Kirpiklere Zarar Verir Mi?

İpek kirpiklerin doğal kirpiklere zarar vermesi, yanlış bilinen bir durumdur. İpek kirpik taktırdıktan sonra bireyin kendi kirpiklerinde dökülme olmaz. Kirpiklerin vücuttaki diğer kıllar gibi bir yaşam döngüsü vardır. Kirpikler çıkmaya başlar, büyür ve dökülürler. İnsanların kirpikleri 90 günde bir dökülerek yenilenir. Tüm kirpiklerin yaşam döngüsü aynı değildir.

Doğal kirpik döküldüğünde ipek kirpikte de dökülme yaşanır. Bu nedenle ipek kirpik uygulaması yapıldıktan sonra belirli periyotlarda bakım yapılır ve dökülenlerin yerine de ekleme yapılır. Kirpiklerde dökülme olması durumunda, bu ipek kirpik uygulaması kaynaklı değildir.

İpek kirpiklerin doğal kirpiklerin yaşam döngüsüne hiçbir zaman etkileri yoktur. Bu nedenle doğal kirpiklerin incelmesine ya da cansızlaşmasına sebebiyet vermez. İpek kirpik çıkartıldıktan sonra doğal kirpiklerin cansız görülmesinin nedeni, uzun süre boyunca hacimli kirpiklere gözün alışmış olmasıdır. İpek kirpik çıkartıldıktan sonra doğal kirpikli görüntü garipsenir. Ancak kirpiklerin yapısında eskisine oranla herhangi bir deformasyon olmaz.

İpek Kirpik Çıkartma İşlemi Nasıl Yapılır?

İpek kirpikleri çıkartmak için uzmandan yardım alınmalı ve evde çıkartmaya çalışılmamalıdır. İpek kirpik çıkartma işleminin evde yapılmaya çalışılması halinde, doğal kirpiklerde dökülme yaşanması yüksek ihtimaldir. Uzmanlar ipek kirpikleri yapıştırırken kullandıkları yapıştırıcıya göre özel bir solüsyon ile ipek kirpiklerin çıkartılmasını sağlarlar. Bu sayede kirpiklerin olduğu bölgede herhangi bir tahriş gözlenmez.

Diğer Uygulamalarımız
Yazışmaya Başla...
1
Aklınıza takılan sorunuz mu var?
Merhaba hoşgeldiniz! Size yardımcı olmak isteriz!