What would you like to find?

Cilt Bakımı

Cilt bakımı; cildin canlılığını, parlaklığını ve diriliğini kazanması ya da koruması için belirli aralıklarla yaptırılan bir uygulamadır. Cilt bakımı kapsamında tonikle temizleme, peeling, ozon, buhar, serum, yüz masajı, maske, yüksek frekans, kremleme gibi işlemler yapılır. Ciltteki tıkalı gözeneklerin açılması, cildin temizlenmesi, kan dolaşımının hızlanması, cildin ölü hücrelerden ve siyah noktalardan arındırılması için cilt bakımı tercih edilir. Cildin ihtiyaçlarının doğru tespit edilebilmesi ve yapılan işlemler ile cilde zarar verilmemesi için cilt bakımının bir uzman tarafından yapılması gereklidir.

Cilt Bakımı Neden Yapılır?

Cilt bakımının amacı; cildin sağlıklı ve kusursuz bir görünüm elde etmesini sağlamaktır. Cildin yenilenmesi, daha soluk gözükmesine neden olan yağ kalıntılarından arınması, siyah noktaların temizlenmesi için uygulanan bir işlemdir. Yaş ilerledikçe oluşan kırışıklık ve deformasyon problemleri cilt bakımı ile önlenir. UV ışınları, makyaj, serbest radikaller, sigara, stres, hava değişimleri ve yanlış beslenme gibi cilt sağlığını olumsuz etkileyen ve cildin daha solgun gözükmesine neden olan etkileri geçirmek için düzenli olarak cilt bakımı yaptırılmalıdır.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Doğru cilt bakım uygulaması aşağıdaki şekilde olmalıdır:

 • Elastin ve kolajen gibi yapı taşlarını güçlendirecek nitelikte cilt bakımı uygulanmalıdır.
 • Dermal hücrelerin gereksinimi olan yaşamsal maddelerin ve suyun yerine konabileceği bir cilt bakım uygulaması yapılmalıdır.
 • Tüketim ve üretim artıklarının temizlenmesi, ciltten uzaklaştırılması gereklidir.
 • Cilt bakımında kullanılacak olan ürünlerin bireyin cilt tipine uygun seçilmesi gereklidir. Bu sebeple cilt bakım ürünleri belirlenmeden önce bireyin cilt tipi tespit edilmelidir. Bir cilt hem yağlı hem nemsiz hem de hassas olabileceği için cilt bakımının başarısını doğrudan etkileyen cilt tipi belirleme işlemini bir profesyonelin yapması gereklidir.
 • İyi bir cilt bakım uygulamasında cildin hem yüzeysel hem de derinlemesine temizlenmesi gereklidir. Aynı zamanda cildin nem dengesi sağlanmalı, gözenekler sıkılaştırılmalı ve anti-aging bakımları yapılmalıdır.
 • Cilde her seferinde farklı bir teknik ile uygulama yapmak cildin yorulmasına neden olabilir. Bu nedenle yapılacak olan uygulamalar sistemli bir şekilde belirlenmelidir.

Cilt Bakımına Ne Zaman Başlanmalıdır?

Cilt bakımına başlamak için ideal zaman, ergenlik dönemidir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan cilt kusurları daha fazla olduğundan ve vücudun hormonal yapısı değişiklik gösterdiğinden cildin temiz tutulması, ihtiyaçlarının karşılanması oldukça önemlidir. Her yaş dönemi için yapılması gereken cilt bakım uygulamaları farklılık gösterebilir. Cildin aşırı yağlandığı ergenlik dönemi ile beraber düzenli olarak cilt bakımı yaptırmak gereklidir.

Cilt Bakımının Uzmanlar Tarafından Yapılmasının Önemi Nedir?

Cilt bakım uzmanlarının tercih edilmesinin önemi, cildin doğru analiz edilmesi ve cilde uygun ürünlerin tercih edilmesi noktasında devreye girer. Cilt bakım uygulaması, her bireyin cildine özel planlanan bir süreçtir. Cilt tipi, cildin ihtiyaçları, cilt problemlerinin olup olmaması, bir önceki cilt bakımının ne kadar süre önce yaptırıldığı gibi çok sayıda etken göz önünde bulundurularak cilt bakımı planlanır.

Cildin ihtiyaçlarını doğru tercih edilmesi ve doğru ürünlerin kullanılması durumunda cilt bakımından istenen verim alınabilir. Dolayısı ile dermatolojik analizi en iyi yapabilecek olanlar uzmanlardır. Yanlış uygulamalardan kaynaklanabilecek cilt problemleri ile karşılaşmamak için cildin cilt bakımı uzmanlarına emanet edilmesi gereklidir.

Cilt Bakımının Aşamaları Nelerdir?

Cilt bakımı sıralaması ana hatları ile aşağıdaki gibidir:

 1. Bir uzman tarafından dermatolojik cilt analizi yapılmalıdır. Bu analiz ile beraber cildin ihtiyaçları tespit edilir.
 2. Cilt bakımı için hazırlık temizliği yapılır. Cildin makyaj malzemelerinden ve çevresel artıklardan temizlenmesi sağlanır. Bireyin cilt tipine uygun malzemelerin kullanılması gereklidir.
 3. Granüllü bir dermakozmetik malzeme ile peeling uygulaması yapılır. Bu sayede ciltteki ölü derilerden kurtulmak mümkündür.
 4. Cilde buhar uygulaması yapılır. Buhar uygulamasının ne kadar süre yapılacağı her bireyde farklılık gösterebilir. Bireyin cildinin hassasiyetine göre buhar süresi ayarlanır. Cildin derin bir temizliğe hazırlanması ve gözeneklerin açılması için gerekli aşamadır.
 5. Buhar ile yumuşatılmış olan cilde derinlemesine temizlik yapılır. Akne, komedon ve ölü hücre temizliği gerçekleştirilir. Tonikler ile gözenek temizliği yapılır.
 6. Cildin nemlendirilmesi için cilde maske uygulanır.
 7. Temizliği yapılan cildin canlandırılması için onarımı, yenilenmeyi sağlayan cilt bakım ürünleri uygulanır. Ayrıca yaşlılık karşıtı ürünler ile ciltte kırışıklık oluşumu geciktirilebilir, cildin daha gergin olması da sağlanabilir. Sıkılaştırıcı ürünler ile cilde masaj yapılır.
 8. Işık tedavisi ile cilde uygulanan içerikler daha kolay emilir. Deri altındaki kolajen uyarımının tetiklenmesini sağlayan bir uygulamadır.

Cilt Bakımı Seansı Ne Kadar Sürer?

Cilt bakımı seans süresi ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında değişiklik gösterebilir. Yapılacak olan uygulamalara ve cilt bakımı yaptıracak olan bireyin cildinin durumuna göre seans süresi değişir.

Cilt Bakımı Hangi Periyotlarda Uygulanmalıdır?

Cilt bakımının tekrarlanması için bir önceki seansın üzerinden bir ay geçmesi gereklidir. Üretilmiş olan yeni cilt hücresinin cildin en dışına ulaşması, yaşayarak ilerlemesi, yaşlanması ve ölü hale gelmesi için ortalama 1 aylık bir sürecin geçmesi gereklidir. Dolayısı ile cildinin özel hassasiyetleri olmayan bireylerin bile ayda bir cilt bakımı yaptırmaları daha doğrudur. Bu sayede cilt ölü hücrelerden arındırılmış olur. Ancak yağlı, sivilceli ya da siyah nokta üretmeye meyilli bir cilt için cilt bakım periyotları bir aydan daha kısa tutulmalıdır.

Cilt Bakımı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cilt bakımı yaptırdıktan sonra bilinmesi gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

 • Cilt bakımı uygulamasından birkaç saat sonra büyük gözeneklerin iyileşmesi tamamlanır.
 • Cilt bakımı sonrasında açık olan büyük gözeneklerin kir ya da makyaj ile dolmaması için uygulamadan sonraki güne kadar fondöten, yüz pudrası ya da allık kullanılmamalıdır.
 • Cilt bakımı uygulamaları cildin yenilenmesi ve ölü hücrelerin yok edilmesi üzerine kurulu olduğundan cilt savunmasız hale gelir. Bu nedenle cildin uzun süre güneşe maruz bırakılmaması ve güneş kremi sürmeden güneşe çıkılmaması gereklidir.

Düzenli Cilt Bakımı Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Düzenli cilt bakımının avantajları şu şekildedir:

 • Sivilce, siyah nokta ya da akne problemi olanlar bu sorunlardan kurtulur.
 • Ciltteki lekelerin geçmesine yardımcı olur.
 • Düzenli cilt bakımı ile yaşlanma belirtileri geciktirilir.
 • Yapılan lifting uygulaması sayesinde kolajen üretimi artırılır.
 • Gözeneklerin küçültülmesi sağlanır.
 • Ciltte pigment farklılığı kaynaklı cilt tonu eşitsizliğinin önüne düzenli periyotlarda cilt bakımı yaptırılarak geçilebilir.
 • Komedon tedavisi ile siyah ve beyaz noktaların yok edilmesi mümkündür.
 • Cildin çevresel faktörlere karşı daha güçlü hale gelmesini sağlar.

Cilt Bakımının Etkisinin Daha Uzun Sürmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Cilt bakımının etkisini uzatmak için yapılacaklar aşağıda verilmiştir:

 • Güneşten korunmaya özen gösterilmelidir ve UV önleyici ürünler kullanarak güneşe çıkılmalıdır.
 • Cildi nemli tutmak ve temizlemek için kullanılan günlük ürünleri düzenli olarak kullanmaya devam etmek gereklidir.
 • Cilt bakım uzmanının belirlediği periyotlarda düzenli olarak cilt bakımına gidilmelidir. Devamlı cilt bakımına giden bireylerde bakım sonrası etki daha uzun süreli olur.
 • Günlük sıvı tüketimi artırılmalıdır.
 • Kahve ya da çay gibi diüretik etkisi olan sıvıların tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 • Cilt bakımı sonrasında cildin ferah etkisini daha uzun süre gösterebilmesi için sigara ve alkol tüketimi azaltılmalı, stresten uzak durmaya çalışılmalıdır.

Cilt Bakımı Çeşitleri

Yazışmaya Başla...
1
Aklınıza takılan sorunuz mu var?
Merhaba hoşgeldiniz! Size yardımcı olmak isteriz!