What would you like to find?

Bölgesel Zayıflama

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Bölgesel zayıflama; vücudun belirli bölgelerinde biriken fazla yağların yakılması için yapılan uygulamadır. Bölgesel zayıflama tedavisinde yağ tabakalarından daha hızlı ve kalıcı şekilde kurtulmak için teknolojik cihazlar kullanılır. Ameliyat yapılmadan, cerrahi operasyon uygulanmadan bölgesel zayıflama yöntemleri ile kolay şekilde bölgesel yağlardan kurtulabilmek mümkündür. Diyet ya da spor ile belirli bir dereceye kadar bölgesel incelme sağlanabilirken bölgesel olarak biriken fazla yağ hücrelerinden kurtulmak için en etkili yöntem bölgesel zayıflama teknikleridir. Bölgesel zayıflama uygulaması yapıldıktan sonra eğer hasta gerekli özeni göstermezse, ilerleyen zamanlarda tekrar yağ birikimi problemi ile karşılaşma ihtimali vardır.

Bölgesel Zayıflama Hangi Bölgelere Uygulanır?

Bölgesel zayıflama uygulaması, yağ tabakasının ve kilonun yoğun olduğu bölgelere uygulanan bir zayıflama tedavisidir. Bölgesel olarak yağlanmaya müsait olan ve bölgesel zayıflama uygulamasının yapıldığı bölgelerden bazıları şöyledir:

 • Göbek
 • Kol
 • Üst ve dış bacak
 • Basen ve kalça
 • Sırt
 • Bel

Bölgesel Zayıflama Uygulaması Neden Yapılır?

Bölgesel incelmenin gerekliliği sadece estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturmasından değil, aynı zamanda bireyin sağlığını tehdit etmesinden de doğar. Genetik faktörler, yanlış beslenme, hormonal sebepler ve kullanılan ilaçlar bölgesel yağlanmaya neden olur. Aşırı yağlanmanın olduğu bölgede ise organlara yapılan baskı artar. Bölgesel yağlanmaların ileri dereceye ulaşması aynı zamanda bireylerin psikolojik açıdan da zor zamanlar geçirmelerine neden olur. Bölgesel yağlanma problemi olan hastaların hem fiziksel hem de mental olarak daha iyi olabilmeleri için bölgesel zayıflama tedavisi görmeleri gereklidir.

Bölgesel Zayıflama Tedavisi Göremeyecek Olanlar Kimlerdir?

Bölgesel incelme uygulamasına uygun olmayan kişiler aşağıda verilmiştir:

 • Hamile ya da emziren kadınlar
 • Kalp hastalığı bulunanlar
 • Kanser hastası olanlar
 • Tümörü bulunanlar
 • Epilepsi hastaları
 • Aşırı yüksek ya da düşük kan basıncı olanlar

Bölgesel Zayıflama Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bölgesel incelme öncesinde bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Bölgesel zayıflama uygulanacak olan bölgenin temiz olması gereklidir.
 • Bölgesel zayıflama seansı öncesinde cilt yüzeyine krem, yağ ya da nemlendirici sürülmemelidir.
 • Bölgesel incelme yapılacak cilt yüzeyinde kıl olmaması daha iyidir. Aksi takdirde kıllardan dolayı cihazların etkinlikleri düşer ve başlığın veya cihazın kontrolünde bozulmalar oluşabilir.

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Bölgesel zayıflama yolları, cerrahi müdahale uygulanmasına gerek kalmadan hastanın vücut şeklini bozan yağlardan kurtulmasını sağlar. Hem sağlık açısından risk oluşturan hem de kötü bir görüntüye sebebiyet veren bölgesel yağlardan kurtulmak için uygulanan yöntemler şunlardır:

 • Mezoterapi: Kalça ve basen bölgesindeki fazla yağlardan kurtulmak için uygulanan bir yöntemdir. Yağların üzerine küçük iğneler ile yağ eriten bileşenlerin enjekte edildiği bir uygulamadır. Vücutta sıkışan dirençli yağ hücreleri mezoterapi ile erimeye başlar.
 • Soğuk Lipoliz: Vakum ya da LED teknolojisi kullanılarak bölgesel olarak yağın fazla olduğu bölgedeki yağ hücreleri dondurulur. Kontrollü olarak fazla yağ hücreleri vakumlanır ve sıfır derecenin altına soğutulur. Çevre dokular zarar görmediği gibi sadece vakumlanan yağ hücreleri parçalanarak azalırlar.
 • Liposuction: Biriken yağların eritilmesine ve sonrasında vakum yardımı ile çekilmesine dayanan bir yöntemdir.
 • BP Serumla Bölgesel İncelme: BP serum içerisinde lipaz maddesi vardır. Bu madde yağların yakılarak eritilmesine yardımcı olur. Bölgesel zayıflama için yeni yeni uygulanmaya başlayan bir yöntem olmakla beraber, güvenilir ve kalıcı bir uygulamadır.
 • Karboksiterapi: Kan dolaşımının ve bölgesel olarak metabolizmanın hızlanması için karbondioksitin kullanıldığı bir uygulamadır. Uygulama esnasında saf karbondioksit gazı kullanılır ve özel cihazlar yardımı ile fazla yağların vücuttan atılması sağlanır.
 • Ultrashape: Ultrasonik ses dalgaları ile fazla yağların olduğu bölgedeki yağlar yok edilir ve bu esnada çevre dokulara herhangi bir zarar verilmez.
 • Lenf Drenaj:Astronot kıyafeti gibi bir ürünün içine girip belirli aralıklarla vücudumuzun lenfatik bölgelerini çalıştırarak metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını sağlıyoruz.
 • Kavitasyon:  Uygulamayı yapacağımız yere jel sürüp başlığı o bölgede gezdirerek vücuttan yağ yakımını sağlamaktır.
 • G5 Anti Selülit MasajıBölgesel uygulanan bu teknolojide yine kavitasyon gibi jel ile uygulanır cihazın titreşimli başlığı vücutta gezdirilir bu sayede yağ yakımı sağlanır.
 • Pasif Jimnastik: Tamamen zararsız Radyo dalgaları ile vücudumuzda ki çalışmayan veya az çalışan kas kütlesini elektro uyarma yöntemiyle harekete geçiren bir uygulamadır.

Bölgesel zayıflama tedavisi uygulanırken özel teknolojik cihazlar kullanılır. Bölgesel olarak yağın biriktiği alana vücuda temas etmeyecek şekilde bu cihazların başlıkları yerleştirilir. Cihaz başlıkları vücuttan ortalama 2-3 cm uzakta tutulur. Yağ tabakasının yoğunluğuna ve seçiciliğine göre uygulama yapılır. Uygulama esnasında yağ kütleleri ısınır ve küçülerek yok olmaya başlarlar.

Bölgesel incelme seansları ortalama 45 dakika ile 90 dakika arasında sürer. Çoğunlukla 4 seanslık bölgesel zayıflama tedavisinin uygulanması tercih edilir. Bölgesel yağ oranına göre uygulanması gereken seans sayısı farklılık gösterir. Seans aralıkları arasında 15 günlük bir süreç olur.

Bölgesel zayıflama uygulamasında ağrı hissedilmesi gibi bir durum yaşanmaz. Hasta ağrı ya da acı hissetmediği gibi sadece işlem yapılan cilt yüzeyinde ısınma meydana gelir. İşlem esnasında cilt yüzeyinin ısınması, işlemden sonra uygulama bölgesinde sarkma meydana gelmesini engeller. İşlem bittikten sonra da 1-2 saat süresince bu sıcaklık hissi kaybolmaz.

Zayıf kişilerde bölgesel incelme uygulaması yapılabilir. Bunun için hastanın hidrasyon oranının yeterli seviyede olup olmadığına bakılır. Hasta zayıf da olsa eğer hidrasyon oranı yeterli seviyedeyse fazla yağın olduğu bölgeye uygulama yapılabilir.

Çok kilolu kişilerde bölgesel incelme tedavisi, hızlı kilo verme yollarından biridir. Yağın paketlenerek vücudun şekillendirilmesine dayanan bölgesel incelme uygulamalarında, belirli bir kilonun üzerindeki bireylere tedavi fayda sağlamaz. Ancak gelişen teknoloji ile beraber kullanılmaya başlanan özel cihazlar, bölgede ne kadar yağ varsa başarı oranının da o ölçüde artış göstermesini sağlarlar. Aşırı kilolu olan bireylerde de bölgesel zayıflama tedavisi başarı ile sonuçlanır.

Doğum sonrası bölgesel incelme yapılması için emzirme döneminin sonlanmış olması gereklidir. Emziren annelerde bölgesel zayıflama yapılmamasının sebebi, sütün yağ oranında değişikliğe neden olmasıdır. Emzirme dönemi bittikten sonra basen küçültme, bacak inceltme, bel çevresi yağlanması gibi uygulamalar yapılabilir.

Bölgesel incelmenin etkileri aşağıda belirtilmiştir:

 • Bölgesel olarak yağ miktarının azaltılmasını sağlar.
 • Selülitin olduğu bölgeye uygulanması halinde, selülit iyileştirme etkisi vardır.
 • Vücudun şekillendirilmesine yardımcı olur.
 • Bölgesel zayıflama tedavisinin uygulandığı bölgede cilt sıkılaşır.

Bölgesel incelme uygulamasının etkileri, kişinin hidrasyon değerine göre farklı zamanlarda görülmeye başlanır. Hidrasyon değeri %60’ın üzerinde olan hastalarda ilk seans sonrasında gözle görülür bir fark gözlemlenebilir. Hidrasyon değeri %50 civarında olanlarda ise ikinci seans ile beraber sonuçlar görülmeye başlanır. Uygulamadan sonra günden güne vücut yavaş yavaş tepki vermeye başlar. Yağ hücrelerinin küçülerek erimeye başlaması ve bölgenin incelmesi ortalama 3 aylık bir süreçtir.

Bölgesel zayıflamanın kalıcılığı değerlendirildiğinde; yağların azalmasını ve incelmesini sağlayan bir uygulama olduğu için bölgesel zayıflama yöntemleri ile uygulama yapılan bölgede kısa süre içerisinde tekrar yağ oluşumu görülmez. Tamamlayıcı bir uygulama yapılmasına gerek kalmadan aynı bölgede yağlanma problemi tekrarlamaz. Ancak eğer hastanın beslenme düzeni değişir ya da hormonal farklılıkları meydana gelirse, bu durumda aynı bölgede tekrar yağlanma yaşama olasılığı vardır. Aşırı kilolu olan bireylerde bölgesel zayıflama ile kalıcı bir etki sağlayabilmek için ilk uygulamadan 6 ay sonra tekrar 4 seanslık bir uygulama yapılması gerekebilir.

Bölgesel Zayıflama Uygulamaları

İçeriği Paylaş